Nu er der sat navn på: Denne Microsoft-chef træder ind i OpenAI’s bestyrelse

Navnet blev ikke meldt ud til at starte med, men nu er det kommet frem, hvem fra Microsoft, der skal sidde med ved OpenAI’s bestyrelsesmøder.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Efter fyringen af OpenAI’s CEO, Sam Altman, midt i november og den efterfølgende genansættelse få dage efter, meddelte Microsofts CEO Satya Nadella, at han aldrig vil lade sig overraske igen på den måde fra OpenAI.

”En ting, jeg vil være meget, meget klar omkring, er, at vi aldrig igen kommer i en situation, hvor vi bliver overrasket på denne måde, nogensinde,” lød det fra Satya Nadella i podcasten Pivot and On med Kara Swisher.

Microsoft ejer 49 procent af OpenAI, men var tidligere ikke en del af bestyrelsen.

Men efter fadæsen med Sam Altman og Satya Nadellas ønske om mere kontrol, kom det frem, at Microsoft ville få et sæde i OpenAI’s bestyrelse som en observatørrolle uden stemmeret.

Der blev dog ikke sat navn på, hvem Microsoft ville sætte på opgaven.

Men nu skriver Bloomberg, at det bliver Microsofts Dee Templeton, som skal varetage rollen i OpenAI’s bestyrelse.

Dee Templeton har været i Microsoft i omkring 25 år, og lige nu er hun VP for teknologi-, forskningspartnerskaber og operations hos tech-giganten.

Hun fungerer desuden som rådgiver for Microsofts globale CTO Kevin Scott, fremgår det af hendes LinkedIn-profil.

”Jeg leder et talentfuldt team, der udvikler og plejer nogle af Microsofts mest betydningsfulde tekniske partnerskaber, herunder det tværfunktionelle team, der er ansvarlig for fremskridtene i vores fælles arbejde med OpenAI,” skriver hun på LinkedIn.

Hun er allerede begyndt at deltage i OpenAI’s bestyrelsesmøder.

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S