Nu er der sat navn på: Denne Microsoft-chef træder ind i OpenAI’s bestyrelse

Navnet blev ikke meldt ud til at starte med, men nu er det kommet frem, hvem fra Microsoft, der skal sidde med ved OpenAI’s bestyrelsesmøder.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Efter fyringen af OpenAI’s CEO, Sam Altman, midt i november og den efterfølgende genansættelse få dage efter, meddelte Microsofts CEO Satya Nadella, at han aldrig vil lade sig overraske igen på den måde fra OpenAI.

”En ting, jeg vil være meget, meget klar omkring, er, at vi aldrig igen kommer i en situation, hvor vi bliver overrasket på denne måde, nogensinde,” lød det fra Satya Nadella i podcasten Pivot and On med Kara Swisher.

Microsoft ejer 49 procent af OpenAI, men var tidligere ikke en del af bestyrelsen.

Men efter fadæsen med Sam Altman og Satya Nadellas ønske om mere kontrol, kom det frem, at Microsoft ville få et sæde i OpenAI’s bestyrelse som en observatørrolle uden stemmeret.

Der blev dog ikke sat navn på, hvem Microsoft ville sætte på opgaven.

Men nu skriver Bloomberg, at det bliver Microsofts Dee Templeton, som skal varetage rollen i OpenAI’s bestyrelse.

Dee Templeton har været i Microsoft i omkring 25 år, og lige nu er hun VP for teknologi-, forskningspartnerskaber og operations hos tech-giganten.

Hun fungerer desuden som rådgiver for Microsofts globale CTO Kevin Scott, fremgår det af hendes LinkedIn-profil.

”Jeg leder et talentfuldt team, der udvikler og plejer nogle af Microsofts mest betydningsfulde tekniske partnerskaber, herunder det tværfunktionelle team, der er ansvarlig for fremskridtene i vores fælles arbejde med OpenAI,” skriver hun på LinkedIn.

Hun er allerede begyndt at deltage i OpenAI’s bestyrelsesmøder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job