Ingen pladsmangel her: ’The Portable monitor’ giver op til fem gange mere skærmareal

Belgisk skærm-origamikunst gør det muligt at få meget albuerum til ens apps og spil på farten.

Artikel top billede

(Foto: The Portable Monitor PR)

Mangler du skærmareal på farten er den lille belgiske skærm-producent ’The Portable Monitor’ klar med en snedig løsning til at sikre mere albuerum til dine apps og programmer.

Med enheden ’Flex 14’ tilbydes en to ekstra 14 tommers Full HD skærme, som kan udvide din laptop eksisterende skærm via USB-C forbindelse.

Skærmanordningen er kompatibel med de fleste laptops i i størrelse fra 11 til 18 tommer, mens den sammenklappelige anordning også kan placeres på mere kreative måder, hvor den ene skærm eksempelvis holdes på højkant.

Den samlede pakke er lavet i aluminium og vejer i alt knap 1,95 kilo, mens den fylder omtrent det samme som en ekstra bærbar.

Selve skærmen byder hver især på 1.920 gange 1.080 pixels og op til 300 nits lysstyrke. Selve skærmpanelet er af LED-typen mens kontrasten lyder på 1000:1.

Selskabet give ikke mange oplysninger om selskabet evne til at videregive farver – de øvrige specifikationer indikerer dog, at de nok er på det jævne.

Dagsprisen for to-i-en løsningen lyder på omkring 3.200 kroner.

Dobbelt op på skærme

Rækker det ikke med to ekstra skærme, arbejder selskabet på en endnu mere avanceret løsning, som gemmer på op til fire ekstra skærme til udvide arbejdsplads.

Prototypen bliver fremvist ved årets CES-elektronikmesse, hvor selskabet viser, hvordan anordningen kan placeres på forskellig vis omkring ens bærbare maskine.

En anden utraditionel måde at udvide ens arbejdslærred tilbydes i skærmanordningen ’The Twins’ som byder på to gange 18 tommers skærme, som sammen strækker sig til 24 tommer.

Disse er samtidig udstyret med VESA-beslag, så de kan monteres på et eventuelt stativ.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S