Topdanmark-CIO i stor it-strategisk satsning: Vil bruge tre milliarder kroner og skære dybt blandt it-leverandørerne

Interview: Der skal ryddes op, købes nyt, skæres drastisk ned i antallet af it-leverandører - og meget af det skal laves af Topdanmarks egne it-folk. CIO Kasper Tjørntved Davidsen har en plan, tre milliarder og et par år til at få det hele på plads.

Artikel top billede

Kasper Tjørntved Davidsen, CIO og koncerndirektør hos Topdanmark

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Topdammarks fokus: Ældre løsninger skal dekommisioneres og gevinsterne skal hjemtages
  • Hvorfor forsikringsselskabet skal have meget færre men større it-leverandører
  • Hvad udfordringerne typisk er ved digital transformation ifølge Kasper Tjørntved Davidsen
1.310
6:45 min
Mere end ét øjenbryn blev løftet, da Topdanmark i december kunne fortælle at forsikringsselskabet, som en del af sin it-konsolidering har investeret i en ny IBM-mainframe.

Men det lidt atypiske indkøb er blot en mindre brik i CIO og koncerndirektør Kasper Tjørntved Davidsens millardstore it-puslespil.

Det involverer nemlig også en samlet it-investering på mere end tre milliarder og et farvel til mange af forsikringsgigantens it-leverandører.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)