Topdanmark-CIO i stor it-strategisk satsning: Vil bruge tre milliarder kroner og skære dybt blandt it-leverandørerne

Interview: Der skal ryddes op, købes nyt, skæres drastisk ned i antallet af it-leverandører - og meget af det skal laves af Topdanmarks egne it-folk. CIO Kasper Tjørntved Davidsen har en plan, tre milliarder og et par år til at få det hele på plads.

Artikel top billede

Kasper Tjørntved Davidsen, CIO og koncerndirektør hos Topdanmark

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Topdammarks fokus: Ældre løsninger skal dekommisioneres og gevinsterne skal hjemtages
  • Hvorfor forsikringsselskabet skal have meget færre men større it-leverandører
  • Hvad udfordringerne typisk er ved digital transformation ifølge Kasper Tjørntved Davidsen
1.310
6:45 min
Mere end ét øjenbryn blev løftet, da Topdanmark i december kunne fortælle at forsikringsselskabet, som en del af sin it-konsolidering har investeret i en ny IBM-mainframe.

Men det lidt atypiske indkøb er blot en mindre brik i CIO og koncerndirektør Kasper Tjørntved Davidsens millardstore it-puslespil.

Det involverer nemlig også en samlet it-investering på mere end tre milliarder og et farvel til mange af forsikringsgigantens it-leverandører.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S