EU vil granske konkurrenceforholdene i Microsofts massive investering i OpenAI

Microsoft enorme investeringer i OpenAI skal undersøges for eventuelle konkurrenceforvridende elementer.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Microsoft har investeret næsten 100 milliarder kroner i selskabet bag den populære AI-tjenesten ChatGPT, OpenAI.

Dette investeringsforhold ønsker EU-kommissionen med konkurrence-kommissær Margrether Vestager i spidsen at have kulegravet for eventuel skævvridning af konkurrenceforhold indenfor unionen.

Det skriver nyhedsmediet Euroactiv.

Investeringen vil undersøges for forhold der kunne falde under unionens regulering for selskabsfusioner og opkøb.

Falder det indenfor regelsættet kan en formel konkurrence-sag igangsættes, lyder det.

Nu efterlyser EU kommissionen inputs fra industriens parter for at undersøge mulighederne for en eventuel sag.

”Det er altafgørende at disse nye markeder forbliver konkurrencedrevne, og at intet står i vejen for at virksomheder kan vokse og tilbyde de bedste og mest innovative produkter til forbrugerne,” lyder det fra konkurrence-kommissæren.

En lignende undersøgelse blev i 2023 foretaget af den britiske handelsmyndighed Competions and Markets Authority (CMA), hvor der ikke blev fundet grundlag for en videre undersøgelse – myndigheden siger samtidig, at meget har udviklet sig siden.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job