EU vil granske konkurrenceforholdene i Microsofts massive investering i OpenAI

Microsoft enorme investeringer i OpenAI skal undersøges for eventuelle konkurrenceforvridende elementer.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Microsoft har investeret næsten 100 milliarder kroner i selskabet bag den populære AI-tjenesten ChatGPT, OpenAI.

Dette investeringsforhold ønsker EU-kommissionen med konkurrence-kommissær Margrether Vestager i spidsen at have kulegravet for eventuel skævvridning af konkurrenceforhold indenfor unionen.

Det skriver nyhedsmediet Euroactiv.

Investeringen vil undersøges for forhold der kunne falde under unionens regulering for selskabsfusioner og opkøb.

Falder det indenfor regelsættet kan en formel konkurrence-sag igangsættes, lyder det.

Nu efterlyser EU kommissionen inputs fra industriens parter for at undersøge mulighederne for en eventuel sag.

”Det er altafgørende at disse nye markeder forbliver konkurrencedrevne, og at intet står i vejen for at virksomheder kan vokse og tilbyde de bedste og mest innovative produkter til forbrugerne,” lyder det fra konkurrence-kommissæren.

En lignende undersøgelse blev i 2023 foretaget af den britiske handelsmyndighed Competions and Markets Authority (CMA), hvor der ikke blev fundet grundlag for en videre undersøgelse – myndigheden siger samtidig, at meget har udviklet sig siden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job