Enterprise-arkitekt Morten Vinther: Den klassiske softwareudvikler er i problemer og vil blive overhalet af AI

Interview: AI kommer til at give problemer for den klassiske udvikler, som risikerer at blive overhalet, lyder det fra enterprise-arkitekt Morten Vinther.

Artikel top billede

(Foto: Morten Vinther)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om enterprise-arktiktens syn på softwareudvikling i fremtiden.
368
2 min
AI og mange former for automatisering har efterhånden set dagens lys i de senere år.

Det er teknologier som tech-giganterne satser stort på, og det er teknologier, som – med meget stor sandsynlighed i hvert fald – kun vil blive bedre med årene.

Det betyder, at flere jobs vil ændre karakter i fremtiden, og et af disse jobs er den klassiker udvikler. Produkter som GitHub Copilot kommer til at udfordre dem.

Det mener Morten Vinther, enterprise-arkitekt, ophavsmand til det faglige fællesskab EA Hjørnet samt CEO og stifter af virksomheden OmniGaze.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S