Enterprise-arkitekt Morten Vinther: Den klassiske softwareudvikler er i problemer og vil blive overhalet af AI

Interview: AI kommer til at give problemer for den klassiske udvikler, som risikerer at blive overhalet, lyder det fra enterprise-arkitekt Morten Vinther.

Artikel top billede

(Foto: Morten Vinther)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om enterprise-arktiktens syn på softwareudvikling i fremtiden.
368
2 min
AI og mange former for automatisering har efterhånden set dagens lys i de senere år.

Det er teknologier som tech-giganterne satser stort på, og det er teknologier, som – med meget stor sandsynlighed i hvert fald – kun vil blive bedre med årene.

Det betyder, at flere jobs vil ændre karakter i fremtiden, og et af disse jobs er den klassiker udvikler. Produkter som GitHub Copilot kommer til at udfordre dem.

Det mener Morten Vinther, enterprise-arkitekt, ophavsmand til det faglige fællesskab EA Hjørnet samt CEO og stifter af virksomheden OmniGaze.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S