Enterprise-arkitekt Morten Vinther: Den klassiske softwareudvikler er i problemer og vil blive overhalet af AI

Interview: AI kommer til at give problemer for den klassiske udvikler, som risikerer at blive overhalet, lyder det fra enterprise-arkitekt Morten Vinther.

Artikel top billede

(Foto: Morten Vinther)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om enterprise-arktiktens syn på softwareudvikling i fremtiden.
368
2 min
AI og mange former for automatisering har efterhånden set dagens lys i de senere år.

Det er teknologier som tech-giganterne satser stort på, og det er teknologier, som – med meget stor sandsynlighed i hvert fald – kun vil blive bedre med årene.

Det betyder, at flere jobs vil ændre karakter i fremtiden, og et af disse jobs er den klassiker udvikler. Produkter som GitHub Copilot kommer til at udfordre dem.

Det mener Morten Vinther, enterprise-arkitekt, ophavsmand til det faglige fællesskab EA Hjørnet samt CEO og stifter af virksomheden OmniGaze.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job