Enterprise-arkitekt Morten Vinther: Den klassiske softwareudvikler er i problemer og vil blive overhalet af AI

Interview: AI kommer til at give problemer for den klassiske udvikler, som risikerer at blive overhalet, lyder det fra enterprise-arkitekt Morten Vinther.

Artikel top billede

(Foto: Morten Vinther)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om enterprise-arktiktens syn på softwareudvikling i fremtiden.
368
2 min
AI og mange former for automatisering har efterhånden set dagens lys i de senere år.

Det er teknologier som tech-giganterne satser stort på, og det er teknologier, som – med meget stor sandsynlighed i hvert fald – kun vil blive bedre med årene.

Det betyder, at flere jobs vil ændre karakter i fremtiden, og et af disse jobs er den klassiker udvikler. Produkter som GitHub Copilot kommer til at udfordre dem.

Det mener Morten Vinther, enterprise-arkitekt, ophavsmand til det faglige fællesskab EA Hjørnet samt CEO og stifter af virksomheden OmniGaze.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job