Enterprise-arkitekt Morten Vinther: Den klassiske softwareudvikler er i problemer og vil blive overhalet af AI

Interview: AI kommer til at give problemer for den klassiske udvikler, som risikerer at blive overhalet, lyder det fra enterprise-arkitekt Morten Vinther.

Artikel top billede

(Foto: Morten Vinther)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om enterprise-arktiktens syn på softwareudvikling i fremtiden.
368
2 min
AI og mange former for automatisering har efterhånden set dagens lys i de senere år.

Det er teknologier som tech-giganterne satser stort på, og det er teknologier, som – med meget stor sandsynlighed i hvert fald – kun vil blive bedre med årene.

Det betyder, at flere jobs vil ændre karakter i fremtiden, og et af disse jobs er den klassiker udvikler. Produkter som GitHub Copilot kommer til at udfordre dem.

Det mener Morten Vinther, enterprise-arkitekt, ophavsmand til det faglige fællesskab EA Hjørnet samt CEO og stifter af virksomheden OmniGaze.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse