Nu kommer Wifi 7 – bliv klogere på den lynhurtige nye standard

En helt ny wifi-standard skal ruste folks trådløse forbindelse til en ny internet-æra, hvor hjemmearbejde og reality-headset har gjort deres indtog i folks hjem.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Den nye wifi-standard Wifi 7 er lige på trapperne, og Wifi Alliance, der er den organisationen, som varetager wifi-standarderne, har netop offentliggjort specifikationer for den nye standard.

Ifølge Wifi Alliance er det nye standard designet til at tage højde for en række teknologi fremskridt og ændringer af brugeradfærden, som er sket siden, at forgængeren Wifi 6 så dagens lys i 2019.

For Wifi 6 var knap nok kommet til verden, før pandemien ramte og nye arbejdsparadigmer med hjemmearbejde og hybridarbejde og dertilhørende videkonferencer stillede nye krav til folks internetforbindelser.

Samtidig står vi foran et muligt gennembrud for en helt ny generation reality-headset med Apples nye Vision Pro, der bliver lanceret i USA i næste måned.

Markant hurtigere

Den nye Wifi 7 standard vil ifølge Wifi Alliance vil byde hastigheder, der er helt op til fire gange hurtigere. Hertil kommer nye funktioner, som kan reducere latency samt øge kapaciteten, stabiliteten og effektiviteten på netværket.

Helt konkret vil Wifi 7 understøtte kanaler på op til 320 mhz, hvilket sikrer en større båndbredde, og dermed at flere data kan blive overført.

Det skulle således resultere i bedre ydelser, hvis du skal streame video og spil. Noget som kan blive endnu mere relevant med indtoget af de nye AR og VR-headsets.

Derudover vil Wifi 7 også understøttte såkaldt Multi-Link Operations, der vil gøre det muligt for at flere enheder at deles om en wifi-kanal.

Samtidig vil Wifi 7 ved at tilbyde 4K QAM muliggøre, at data bliver pakket tættere, hvilet vil resultere i højere overførelseshastigheder, når transmitteres fra din router til din telefon eller bærbare computer.

Kan købes nu

De første Wifi 7-routere blev allerede udrullet i 2023, men dengang skete dog uden den officielle Wifi 7-certificering. I stedet brugte man blot det officielle og mindre mundrette navn IEEE 802.11be.

De nye Wifi 7-routere bliver dog først for alvor interessante, når de flere smartphones, bærbare computere og andre enheder begynder at understøtte standarden.

Computerworld har allerede testet de første routere, der understøtter Wifi 7. Du kan læse anmeldelsen her:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS