Har bestukket sig til ordrer: SAP betaler halvanden milliard kroner for at lukke betændt sag om bestikkelse

SAP lægger halvanden milliarder kroner på bordet for at lukke undersøgelse af mangeårig bestikkelse af politikere og embedsmænd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

220 millioner dollar. Eller hvad der svarer til godt halvanden milliarder kroner.

Så meget lægger tyske SAP på bordet for at lukke de amerikanske myndigheders efterforskning af en stor bestikkelsessag.

SAP betaler de mange penge i et forlig med det amerikanske finanstilsyn, SEC, meddeler SEC i dette helt friske dokument

De amerikanske myndigheder mener, at SAP i årevis har betalt store summer i kontant bestikkelse til embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien, hvor selskabet også har doneret større pengebeløb til politiske kampagner og givet luksuriøse gaver for til gengæld at vinde ordrer.

Ifølge de amerikanske myndigheder skulle SAP have givet bestikkelse i Sydafrika fra 2013 til engang i 2017 og i Indonesien fra 2015 og frem til 2018.

Selskabet skulle også have forfalsket sine regnskaber for at camouflere bestikkelsen som andre og forretningsbaserede omkostninger.

Med forliget indvilger de amerikanske myndigheder i ikke at undersøge sagerne nærmere under betingelse af, at SAP lever op til en række betingelser - herunder at hjælpe myndighederne med videre efterforskning af kriminelle sager, som det hedder.

SAP: Hører fortiden til
SAP meddeler, at selskabet har samarbejdet fuldt ud med de amerikanske myndigheder og udført “en grundig og ekstensiv undersøgelser af den historiske sag.”

Ifølge selskabet hører bestikkelserne fortiden til.

“SAP sagde farvel til alle ansvarlige parter [for bestikkelsen, red] for mere end fem år siden og har siden forbedret sit globale compliance-program markant,” meddeler selskabet.

Det tyske selskab meddeler, at det i dag har ‘nul tolerance’ over for personer, der ikke lever op til selskabets compliance-regler.

“SAP stræber fortsat efter at opretholde de højeste etiske standarder,” lyder det fra selskabet i dette statement.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse