Har bestukket sig til ordrer: SAP betaler halvanden milliard kroner for at lukke betændt sag om bestikkelse

SAP lægger halvanden milliarder kroner på bordet for at lukke undersøgelse af mangeårig bestikkelse af politikere og embedsmænd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

220 millioner dollar. Eller hvad der svarer til godt halvanden milliarder kroner.

Så meget lægger tyske SAP på bordet for at lukke de amerikanske myndigheders efterforskning af en stor bestikkelsessag.

SAP betaler de mange penge i et forlig med det amerikanske finanstilsyn, SEC, meddeler SEC i dette helt friske dokument

De amerikanske myndigheder mener, at SAP i årevis har betalt store summer i kontant bestikkelse til embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien, hvor selskabet også har doneret større pengebeløb til politiske kampagner og givet luksuriøse gaver for til gengæld at vinde ordrer.

Ifølge de amerikanske myndigheder skulle SAP have givet bestikkelse i Sydafrika fra 2013 til engang i 2017 og i Indonesien fra 2015 og frem til 2018.

Selskabet skulle også have forfalsket sine regnskaber for at camouflere bestikkelsen som andre og forretningsbaserede omkostninger.

Med forliget indvilger de amerikanske myndigheder i ikke at undersøge sagerne nærmere under betingelse af, at SAP lever op til en række betingelser - herunder at hjælpe myndighederne med videre efterforskning af kriminelle sager, som det hedder.

SAP: Hører fortiden til
SAP meddeler, at selskabet har samarbejdet fuldt ud med de amerikanske myndigheder og udført “en grundig og ekstensiv undersøgelser af den historiske sag.”

Ifølge selskabet hører bestikkelserne fortiden til.

“SAP sagde farvel til alle ansvarlige parter [for bestikkelsen, red] for mere end fem år siden og har siden forbedret sit globale compliance-program markant,” meddeler selskabet.

Det tyske selskab meddeler, at det i dag har ‘nul tolerance’ over for personer, der ikke lever op til selskabets compliance-regler.

“SAP stræber fortsat efter at opretholde de højeste etiske standarder,” lyder det fra selskabet i dette statement.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S