Har bestukket sig til ordrer: SAP betaler halvanden milliard kroner for at lukke betændt sag om bestikkelse

SAP lægger halvanden milliarder kroner på bordet for at lukke undersøgelse af mangeårig bestikkelse af politikere og embedsmænd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

220 millioner dollar. Eller hvad der svarer til godt halvanden milliarder kroner.

Så meget lægger tyske SAP på bordet for at lukke de amerikanske myndigheders efterforskning af en stor bestikkelsessag.

SAP betaler de mange penge i et forlig med det amerikanske finanstilsyn, SEC, meddeler SEC i dette helt friske dokument

De amerikanske myndigheder mener, at SAP i årevis har betalt store summer i kontant bestikkelse til embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien, hvor selskabet også har doneret større pengebeløb til politiske kampagner og givet luksuriøse gaver for til gengæld at vinde ordrer.

Ifølge de amerikanske myndigheder skulle SAP have givet bestikkelse i Sydafrika fra 2013 til engang i 2017 og i Indonesien fra 2015 og frem til 2018.

Selskabet skulle også have forfalsket sine regnskaber for at camouflere bestikkelsen som andre og forretningsbaserede omkostninger.

Med forliget indvilger de amerikanske myndigheder i ikke at undersøge sagerne nærmere under betingelse af, at SAP lever op til en række betingelser - herunder at hjælpe myndighederne med videre efterforskning af kriminelle sager, som det hedder.

SAP: Hører fortiden til
SAP meddeler, at selskabet har samarbejdet fuldt ud med de amerikanske myndigheder og udført “en grundig og ekstensiv undersøgelser af den historiske sag.”

Ifølge selskabet hører bestikkelserne fortiden til.

“SAP sagde farvel til alle ansvarlige parter [for bestikkelsen, red] for mere end fem år siden og har siden forbedret sit globale compliance-program markant,” meddeler selskabet.

Det tyske selskab meddeler, at det i dag har ‘nul tolerance’ over for personer, der ikke lever op til selskabets compliance-regler.

“SAP stræber fortsat efter at opretholde de højeste etiske standarder,” lyder det fra selskabet i dette statement.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S