Har bestukket sig til ordrer: SAP betaler halvanden milliard kroner for at lukke betændt sag om bestikkelse

SAP lægger halvanden milliarder kroner på bordet for at lukke undersøgelse af mangeårig bestikkelse af politikere og embedsmænd.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

220 millioner dollar. Eller hvad der svarer til godt halvanden milliarder kroner.

Så meget lægger tyske SAP på bordet for at lukke de amerikanske myndigheders efterforskning af en stor bestikkelsessag.

SAP betaler de mange penge i et forlig med det amerikanske finanstilsyn, SEC, meddeler SEC i dette helt friske dokument

De amerikanske myndigheder mener, at SAP i årevis har betalt store summer i kontant bestikkelse til embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien, hvor selskabet også har doneret større pengebeløb til politiske kampagner og givet luksuriøse gaver for til gengæld at vinde ordrer.

Ifølge de amerikanske myndigheder skulle SAP have givet bestikkelse i Sydafrika fra 2013 til engang i 2017 og i Indonesien fra 2015 og frem til 2018.

Selskabet skulle også have forfalsket sine regnskaber for at camouflere bestikkelsen som andre og forretningsbaserede omkostninger.

Med forliget indvilger de amerikanske myndigheder i ikke at undersøge sagerne nærmere under betingelse af, at SAP lever op til en række betingelser - herunder at hjælpe myndighederne med videre efterforskning af kriminelle sager, som det hedder.

SAP: Hører fortiden til
SAP meddeler, at selskabet har samarbejdet fuldt ud med de amerikanske myndigheder og udført “en grundig og ekstensiv undersøgelser af den historiske sag.”

Ifølge selskabet hører bestikkelserne fortiden til.

“SAP sagde farvel til alle ansvarlige parter [for bestikkelsen, red] for mere end fem år siden og har siden forbedret sit globale compliance-program markant,” meddeler selskabet.

Det tyske selskab meddeler, at det i dag har ‘nul tolerance’ over for personer, der ikke lever op til selskabets compliance-regler.

“SAP stræber fortsat efter at opretholde de højeste etiske standarder,” lyder det fra selskabet i dette statement.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job