Morgen-briefing: Tesla hæver lønnen for sine fabriksansatte / Microsoft Sverige skifter administrerende direktør / EU-millioner strømmer til GlobalConnect-projekt

Morgen-briefing: Tesla hæver lønnen for sine fabriksansatte / Microsoft Sverige skifter administrerende direktør / EU-millioner strømmer til GlobalConnect-projekt

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

God morgen og velkommen til ugen sidste morgen-briefing fra Computerworld.

Dagens tidlige nyhedsoverblik er signeret af din morgenvært Niels de Boissezon

Tesla hæver lønnen for sine fabriksansatte

Den amerikanske bilproducent og tech-virksomhed Tesla gennemfører denne måned såkaldte ’markedsjusteringer’ for mange af sine ansatte lønsedler.

Det skriver finansmediet Bloomberg, som har fået indsigt i interne selskabsmeddelelser til ansatte.

Runden af justeringer udgør lønstigninger på imod 10 procent, skriver CNBC.

Disse kommer oveni store fagforeningssejre i den øvrige bilindustri i USA, hvor der er sikret store lønfremgang hos USA’s tre toneangivende amerikanske bilproducent, GM, Ford og Stellantis.

Microsoft Sverige skifter administrerende direktør

Topledelsen i Microsofts svenske forgrening skiftes ud, når Tomas Frimmel træder efter to år i spidsen for Microsoft Sverige og afløses af Sophia Wikander.

”Jeg er meget glad for muligheden for at lede Microsoft Sverige, og ser frem til at arbejde tæt sammen med den svenske virksomhed, vores kunder og partnere for at skabe nye muligheder og innovation gennem digitalisering. Med fremkomsten af ​​generativ AI er jeg overbevist om, at det er vigtigere end nogensinde, at vi forstår, deler vores erfaring og støtter vores kunder, så de kan udvikle og vokse deres forretninger ved hjælp af den nye teknologi," siger Sophia Wikander, kommende administrerende direktør for Microsoft Sverige.

Sophia Wikander vil træde til som nye administrerende direktør 1. februar. Thomas Frimmel forlader Microsoft for at søge nye udfordringer.

EU-millioner strømmer til GlobalConnect-projekt

Den nordiske infrastruktur-virksomhed GlobalConnect henter 1,1 million euro i europæisk støtte fra EU’s ’Connecting Europe Facility’til at finansiere etableringen af et nyt netværk mellem Norge og Sverige.

Beløbet svarer til 8,2 millioner kroner ud af projektet samlet pris på 16,4 millioner kroner (2,2 millioner euro).

Netværket bliver en fiberoptisk forbindelse, der skal danne nye ruter og styrke forbindelsen mellem Sverige, Norge og Europa.

”Øget robusthed og forbedringer på kapacitet er vigtige faktorer for den fortsatte digitalisering af regionen. Den nye infrastruktur vil ikke kun gavne lokale virksomheder, kommuner og den offentlige sektor, men vil også styrke det bilaterale forsvar. Vi er taknemmelige for støtten fra EU til at medfinansiere dette projekt, som vil være et stærkt digitalt løft for hele regionen,” siger Martin Lippert, Group CEO i GlobalConnect i en meddelelse.

Første spadestik bliver taget i 2024 og projektet forventes afsluttet i 2026.

Sam Altman bliver gift

AI-guru og administrerende direktør hos OpenAI, en af klodens førende virksomheder indenfor kunstig intelligens, Sam Altman bliver gift.

Han bliver gift med hans partner Oliver Mulherin, ved en unavngiven tropisk strandbreds-ceremoni, skriver amerikanske NBC.

Forud for hans nuværende rolle hos OpenAI stiftede Sam Altman et bredt netværk igennem hans CEO-rolle for det notoriske ventureselskab Y Combinator.

Han blev seneste hædret som ’årets CEO’ i Times oversigt fra 2023.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job