Her er vinderen af kæmpe SKI-aftale til mere end en kvart milliard kroner: Er gået 58 millioner kroner ned i pris

I foråret 2023 rev SKI 50.70-kontrakten over med AV Center. Nu har selskabet genvundet kontrakten, men de har måttet gå gevaldigt ned i pris.

Artikel top billede

(Foto: SKI)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • SKI sparer 14,5 millioner kroner om året i den nye rammeaftale
460
2:30 min
Indkøberne ved Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) er gået tilfredse ud af forhandlingslokalerne, da de nu har fundet en ny leverandør til SKI’s 50.70-rammeaftale, der skal levere projektorer, skærme, video-udstyr og lignende til næsten alle Danmarks kommuner og regioner.

For SKI er lykkedes med at spare det offentlige Danmark for 58 millioner i it-udstyr over de næste fire år.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business analyst (Senior)- Scoutz

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice