Vipper Apple af pinden: Microsoft er nu verdens mest værdifulde selskab - så meget er verdens mest kostbare selskaber værd lige nu

Microsoft vipper Apple af pinden som klodens mest værdifulde selskab. Se de 20 mest værdifulde selskaber her.

Artikel top billede

Efter solid vækst i aktiekursen vipper Microsoft verdens hidtil mest værdifulde selskab, Apple, af pinden.

Microsofts værdi har i de senere måneder fået et boost af ikke mindst aktiemarkedets reaktion på, at Microsoft har satset stort og hurtigt på AI, der i dag regnes for at blive et helt afgørende element for alle store tech-selskaber.

Det betyder, at Microsoft nu ifølge LSEG Eikon har en markedsværdi på enorme 2.887 billioner dollar. Det svarer til omkring 20 billioner kroner - altså 20.000 milliarder eller 20 millioner millioner kroner.

Til sammenligning var Danmarks bruttonational-produkt i 2022 - altså den samlede omsætning i Danmark alt medregnet - på godt 2,8 billioner kroner.

Apples markedsværdi ligger lige nu på 2.875 billioner dollar. Apple peakede dog midt i december med en hidtil ikke slået markedsværdi på 3.081 billioner dollar.

Apples aktiekurs steg 48 procent i fjor, men blandt andet bekymringer om afmatning i efterspørgslen efter smartphones har fået kursen til at dykke med tre procent siden nytår.

Microsofts aktiekurs steg hele 57 procent i fjor, og selskabets storsatsning på AI har været med til at få udviklingen til at fortsætte. Microsofts aktiekurs er således steget med tre procent siden nytår.

Ifølge LSEF Eikon er seks af de 10 mest værdifulde selskaber på jordkloden lige nu tech-selskaber.

De 20 mest værdifulde selskaber målt på market cap lige nu:

1) Microsoft (2.887,2 billioner dollar).

2) Apple (2.874,7 billioner dollar).

3) Saudi Arabian Oil (2.120,8 billioner dollar).

4) Alphabet (1.794,5 billioner dollar).

5) Amazon (1.597,9 billioner dollar).

6) Nvidia (1.351,3 billioner dollar).

7) Meta Platforms (962,4 billioner dollar).

8) Bershire Hathaway (791,2 billioner dollar).

9) Tesla (695,8 billioner dollar).

10) Eli Lilly (610,3 billioner dollar).

11) Visa (531 billioner dollar).

12) Broadcom (518,6 billioner dollar).

13) JP Morgan Chase (488,7 billioner dollar).

14) Taiwan Semiconductor Manufacturing (487,8 billioner dollar).

15) SPDR S&P500 (483,8 billioner dollar).

16) UnitedHealth Group (482,4 billioner dollar).

17) Walmart (434,3 billioner dollar).

18) iShares Core (403,5 billioner dollar).

19) Mastercard (402,4 billioner dollar).

20) Exxon Mobil (399,5 billioner dollar).

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos