Kina på vej med alternativ til Elon Musks StarLink: Vil opsende 26.000 små internet-satelliter - skal dække hele kloden

Kina er på vej med konkurrent til Elon Musks StarLink-internet g gør til at opsende en kæmpesværm af små satelliter, som på sigt skal dække hele jordkloden med internet.

Artikel top billede

Kina gør klar til at opsende en kæmpesværm af satelliter, som skal danne grundlag for Kina egen satellit-baserede internet.

Kina har planer om at opsende hele 26.000 internet-satelliter.

Det er nok til, at det kineiske satellit-internet kommer til at dække hele jordkloden.

Dermed skal det fungere som et dedikeret alternativ til Elon Musks StarLink-internet, som i disse år er under kraftig udbygning.

Den japanske avis Nikkei skriver, at Kina for tiden er i gang med at bygge et stort opsendelses-center nær Wenchang Space Launch Site i det sydlige Kina.

Dette opsendelses-center skal ifølge avisen primært anvendes af det nye China Satellite Network Group, der ejes af den kinesiske stat og som blev grundlagt i 2021.

China Satellite Network har indtil videre planlagt opsendelse af 1.300 kinesiske internet-satelliter frem mod 2029. Det svarer til omkring en tiendedel af det fulde antal.

Kina håber ifølge Nikkei, at de mange satelliter kan blive fundamentet for 6G-internet fra rummet fra 2035.

Ifølge avisen sigter Kina dog efter at bliver en supermagt i rummet på højde med USA fra 2030.

Kina vil blandt andet bygge sin egen rumstation, sende rumfartøjer til Mars og opsende et stort antal kommercielle satelliter.

Kina er for tiden godt i gang med at udbygge det såkaldte BeiDu Navigation Satellite-system, som er Kinas eget alternativ til Global Positioning System - GPS.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub