Kina på vej med alternativ til Elon Musks StarLink: Vil opsende 26.000 små internet-satelliter - skal dække hele kloden

Kina er på vej med konkurrent til Elon Musks StarLink-internet g gør til at opsende en kæmpesværm af små satelliter, som på sigt skal dække hele jordkloden med internet.

Artikel top billede

Kina gør klar til at opsende en kæmpesværm af satelliter, som skal danne grundlag for Kina egen satellit-baserede internet.

Kina har planer om at opsende hele 26.000 internet-satelliter.

Det er nok til, at det kineiske satellit-internet kommer til at dække hele jordkloden.

Dermed skal det fungere som et dedikeret alternativ til Elon Musks StarLink-internet, som i disse år er under kraftig udbygning.

Den japanske avis Nikkei skriver, at Kina for tiden er i gang med at bygge et stort opsendelses-center nær Wenchang Space Launch Site i det sydlige Kina.

Dette opsendelses-center skal ifølge avisen primært anvendes af det nye China Satellite Network Group, der ejes af den kinesiske stat og som blev grundlagt i 2021.

China Satellite Network har indtil videre planlagt opsendelse af 1.300 kinesiske internet-satelliter frem mod 2029. Det svarer til omkring en tiendedel af det fulde antal.

Kina håber ifølge Nikkei, at de mange satelliter kan blive fundamentet for 6G-internet fra rummet fra 2035.

Ifølge avisen sigter Kina dog efter at bliver en supermagt i rummet på højde med USA fra 2030.

Kina vil blandt andet bygge sin egen rumstation, sende rumfartøjer til Mars og opsende et stort antal kommercielle satelliter.

Kina er for tiden godt i gang med at udbygge det såkaldte BeiDu Navigation Satellite-system, som er Kinas eget alternativ til Global Positioning System - GPS.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S