Verdensberømt tidligere toppolitiker tvinges ud af Apples bestyrelse efter 21 år

Den tidligere amerikanske vicepræsident og modtager af Nobels Fredspris, Al Gore, må ikke længere sidde i Apples bestyrelse.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Den tidligere amerikanske vicepræsident og præsidentkandidat Al Gore fratræder Apples bestyrelse, som han har siddet i 21 år.

Årsag: Han er blevet for gammel.

Det samme gælder den tidligere finansdirektør i flygiganten Boeing, James Bell.

Apple har nemlig en regel, der siger, at bestyrelsesmedlemmer ikke må genopstille, når de runder 75 år. Og både Al Gore og James Bell er fyldt 75 år.

Al Gore var vicepræsident under Bill Clinton fra 1993 til 2001.

Han opstillede siden som det demokratiske partis præsidentkandidat, men tabte her efter indgriben fra den amerikanske Højesteret knebent til George W. Bush i 2000 efter en del ballade i delstaten Florida, hvor George W. Bush lillebror, Jeb, var guvernør.

Siden kastede han sig indædt over klimakampen og fik 2007 Nobels Fredspris for dette arbejde.

“I mere end 20 år har Al [Gore] bidraget med en fantastisk arbejdsmængde - fra hans ubetingede understøttelse af vores brugeres privacy til hans store viden om miljø og klima,” meddeler Apples topchef, Tim Cook.

Ind kommer nu istedet Wanda Austin, der er tidligere CEO i amerikanske Aerospace Corporation. Hun indstilles nu til valg til bestyrelse af selskabet.

Amerikanske medier skriver iøvigt, at Al Gore ejer 468.995 aktier i Apple. De har en samlet værdi på omkring 600 millioner kroner.

Al Gore modtog i 2023 i alt omkring 2,6 millioner kroner for sit bestyrelsesarbejde i Apple.

James Bell - der kom ind i Apples bestyrelsen i 2015 - ejer 38.527 Apple-aktier med en samlet værdi i omegnen af 49 millioner kroner.

Apples bestyrelse består for tiden af ni personer.

De er:

- Formand Arthur Levinson (73 år), CEO for Calico.

- Tim Cook (63 år), CEO for Apple.

- Alex Gorsky (63 år), tidligere CEO i Johnson & Johnson.

- Susan Wagner (62 år), CEO og medstifter af kapitalfonden BlackRock.

- Andrea Jung (64 år), CEO for nonprofit-organisationen Grameen America.

- Monica Lozano (67 år), sidder også i bestyrelserne for Walt Disney Company, Bank of America, UnionBanCal og Target.

- Ronald Sugar (75 år), også formand for Uber.

Samt altså de afgående Al Gore og James Bell, begge 75 år.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job