Google kan være ved at tabe SEO-krigen – mere og mere spam finder vej til dine søgeresultater

Søgeresultaterne fra de store søgemaskiner bliver i stigende grad forurenet af SEO-spam, lyder det fra en række forskere.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Har du også bemærket, at det er som om, at Googles søgeresultater ikke er helt så brugbare, som de var i gamle dage?

I så fald er det ikke bare nostalgien, der spiller dig et puds.

For ifølge tech-mediet 404 Media viser en undersøgelse foretaget af tyske forskere ved universitets i Leipzig, Bauhaus-Universität Weimar og forskningscenteret
ScaDS.AI Leipzig, at der er noget om snakken.

De har gennem et helt år studeret 7.392 søgeresultater for produktanmeldelser på søgemaskinerne Google, Bing og DuckDuckGo, og deres forskning viser overordnet set, at hjemmesider der er højt rangerede i søgninger er kendetegnet ved at være mere søgemaskineoptimeret og ved at vise tegn på at have lavere tekstkvalitet.

Meget markedsføring

Samtidig viser forskningen, at det overordnet set kun er en lille del af alle produktanmeldelser på internettet, der indeholder affiliate marketing.

Men blandt de produktanmeldelser, der finder vej til søgeresultatern,e er det til gengæld et flertal, som indeholder affiliate marketing, hvilket typisk vil sige, at de er udstyret med betalte links.

"Vi kan konstatere, at flertallet af de højt rangerede produktanmeldelser på resultatsiderne i de kommercielle søgemaskiner anvender affiliate marketing, og vi ser betydelige mængder af regulær SEO-produktanmeldelses-spam," skriver forskerne og tilføjer:

"Vi finder også stærke korrelationer mellem søgemaskinerangeringer og affiliate marketing samt en tendens til simplificeret, gentagende og potentielt AI-genereret indhold."

Søgemaskiner er på bagkant

Ifølge forskerne er søgemaskinerne i stigende grad kommet på bagkant i den konstante kamp, som de kæmper med den del af marketing- og SEO-branchen, som beskæftiger sig med spam og affiliate marketing,

Forskerne advarer samtidig mod, at det med stor sandsynlighed bliver endnu værre med fremvæksten spam genereret med kunstig intelligens.

"Grænsen mellem harmløst indhold og spam i form af indholds- og linkfarme bliver stadig mere utydelig. Situation vil uden tvivl vil forværres med udbredelsen af generativ AI,” lyder det desuden fra forskerne, som advarer om, at denne type indhold kan udgøre en regulær trussel mod søgemaskinerne.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S