Google kan være ved at tabe SEO-krigen – mere og mere spam finder vej til dine søgeresultater

Søgeresultaterne fra de store søgemaskiner bliver i stigende grad forurenet af SEO-spam, lyder det fra en række forskere.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Har du også bemærket, at det er som om, at Googles søgeresultater ikke er helt så brugbare, som de var i gamle dage?

I så fald er det ikke bare nostalgien, der spiller dig et puds.

For ifølge tech-mediet 404 Media viser en undersøgelse foretaget af tyske forskere ved universitets i Leipzig, Bauhaus-Universität Weimar og forskningscenteret
ScaDS.AI Leipzig, at der er noget om snakken.

De har gennem et helt år studeret 7.392 søgeresultater for produktanmeldelser på søgemaskinerne Google, Bing og DuckDuckGo, og deres forskning viser overordnet set, at hjemmesider der er højt rangerede i søgninger er kendetegnet ved at være mere søgemaskineoptimeret og ved at vise tegn på at have lavere tekstkvalitet.

Meget markedsføring

Samtidig viser forskningen, at det overordnet set kun er en lille del af alle produktanmeldelser på internettet, der indeholder affiliate marketing.

Men blandt de produktanmeldelser, der finder vej til søgeresultatern,e er det til gengæld et flertal, som indeholder affiliate marketing, hvilket typisk vil sige, at de er udstyret med betalte links.

"Vi kan konstatere, at flertallet af de højt rangerede produktanmeldelser på resultatsiderne i de kommercielle søgemaskiner anvender affiliate marketing, og vi ser betydelige mængder af regulær SEO-produktanmeldelses-spam," skriver forskerne og tilføjer:

"Vi finder også stærke korrelationer mellem søgemaskinerangeringer og affiliate marketing samt en tendens til simplificeret, gentagende og potentielt AI-genereret indhold."

Søgemaskiner er på bagkant

Ifølge forskerne er søgemaskinerne i stigende grad kommet på bagkant i den konstante kamp, som de kæmper med den del af marketing- og SEO-branchen, som beskæftiger sig med spam og affiliate marketing,

Forskerne advarer samtidig mod, at det med stor sandsynlighed bliver endnu værre med fremvæksten spam genereret med kunstig intelligens.

"Grænsen mellem harmløst indhold og spam i form af indholds- og linkfarme bliver stadig mere utydelig. Situation vil uden tvivl vil forværres med udbredelsen af generativ AI,” lyder det desuden fra forskerne, som advarer om, at denne type indhold kan udgøre en regulær trussel mod søgemaskinerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT supporter til Jyske Bank

    Midtjylland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S