Softwareselskab i kæmpe opkøb: En ny stor spiller har set dagens lys

Det er det største opkøb i tech-branchen siden Broadcom efteråret købte VM-ware, og det betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware er født.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Synopsis, der udvikler software til chip-design, har købt software-selskabet Ansys for, hvad der svarer til 240 milliarder danske kroner.

Det skriver Reuters.

Dermed er der tale om det største opkøb i tech-branchen, siden at Broadcom købte Vmware for 470 milliarder kroner i november.

Ansys software bliver brugt i forbindelse med udviklingen af et væld af forskellige industriprodukter. Det gælder alt lige fra flyvemaskiner til den ketcher som tennisstjernen Novak Djokovic bruger.

Ny stor spiller

Købet betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware nu ser dagens lys, og handlen kommer ifølge Reuters samtidig med, at chip-producenter som Nvidia og Intel i stadig højere designer sine egne chips.

Her tilbyder Synopsis værktøjer, der er nødvendige i den proces, mens Reuters påpeger, at Ansys oven i kan tilbyde software, der bliver brugt til de større elektroniske systemer, som chipsene indgår i.

“Taler du med et chip-selskab i dag, vil du opdage, at deres evne til fortsat innovation r begrænset af manglen integrerede løsninger, “ siger Sassine Ghazi, der er administrerende direktør for Synopsys.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S