Softwareselskab i kæmpe opkøb: En ny stor spiller har set dagens lys

Det er det største opkøb i tech-branchen siden Broadcom efteråret købte VM-ware, og det betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware er født.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Synopsis, der udvikler software til chip-design, har købt software-selskabet Ansys for, hvad der svarer til 240 milliarder danske kroner.

Det skriver Reuters.

Dermed er der tale om det største opkøb i tech-branchen, siden at Broadcom købte Vmware for 470 milliarder kroner i november.

Ansys software bliver brugt i forbindelse med udviklingen af et væld af forskellige industriprodukter. Det gælder alt lige fra flyvemaskiner til den ketcher som tennisstjernen Novak Djokovic bruger.

Ny stor spiller

Købet betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware nu ser dagens lys, og handlen kommer ifølge Reuters samtidig med, at chip-producenter som Nvidia og Intel i stadig højere designer sine egne chips.

Her tilbyder Synopsis værktøjer, der er nødvendige i den proces, mens Reuters påpeger, at Ansys oven i kan tilbyde software, der bliver brugt til de større elektroniske systemer, som chipsene indgår i.

“Taler du med et chip-selskab i dag, vil du opdage, at deres evne til fortsat innovation r begrænset af manglen integrerede løsninger, “ siger Sassine Ghazi, der er administrerende direktør for Synopsys.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S