Softwareselskab i kæmpe opkøb: En ny stor spiller har set dagens lys

Det er det største opkøb i tech-branchen siden Broadcom efteråret købte VM-ware, og det betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware er født.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Synopsis, der udvikler software til chip-design, har købt software-selskabet Ansys for, hvad der svarer til 240 milliarder danske kroner.

Det skriver Reuters.

Dermed er der tale om det største opkøb i tech-branchen, siden at Broadcom købte Vmware for 470 milliarder kroner i november.

Ansys software bliver brugt i forbindelse med udviklingen af et væld af forskellige industriprodukter. Det gælder alt lige fra flyvemaskiner til den ketcher som tennisstjernen Novak Djokovic bruger.

Ny stor spiller

Købet betyder, at en ny stor spiller inden for forretningssoftware nu ser dagens lys, og handlen kommer ifølge Reuters samtidig med, at chip-producenter som Nvidia og Intel i stadig højere designer sine egne chips.

Her tilbyder Synopsis værktøjer, der er nødvendige i den proces, mens Reuters påpeger, at Ansys oven i kan tilbyde software, der bliver brugt til de større elektroniske systemer, som chipsene indgår i.

“Taler du med et chip-selskab i dag, vil du opdage, at deres evne til fortsat innovation r begrænset af manglen integrerede løsninger, “ siger Sassine Ghazi, der er administrerende direktør for Synopsys.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job