Efter amerikanske sanktioner: Kina har skruet gevaldigt op for indkøb af avancerede it-maskiner i Vesten

Kina har alene over det seneste år opkøbt maskiner til produktion af chip for mere end 280 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: ASML/PR)

Kina har i det seneste år skruet markant op for landets opkøb af det dyre og stærkt avancerede maskineri, der anvendes til produktion af chip.

Ifølge en ny opgørelse fra Bloomberg har kinesiske selskaber alene i løbet af det seneste år købt produktions-udstyr af ikke-kinesiske selskaber for 40 milliarder dollar - omkring 280 milliarder kroner.

Det svarer til en vækst på 14 procent i forhold til 2022 - selv om Kinas generelle import af udenlandske varer i samme periode faktisk dykkede med 5,5 procent.

Ifølge Bloomberg er de kinesiske virksomheder meget hurtigt kommet i gang med i stor hast at bygge de avancerede chipfabrikker - de såkaldte fabs - i Kina.

Det sker efter, at USA i stor udstrækning har sat proppen i for eksport af avanceret amerikansk teknologi fra amerikanske virksomheder til Kina.

Det har ramt hele den kinesiske it-industri, som har været tvunget til at lette foden fra speederen og skrue ned for vækstambitionerne i det intense kapløb med USA.

Det er kun få uger siden, at Europas største teknologi-virksomhed, hollandkske ASML, fik tilbagekaldt sine tilladelser til eksport af en række maskiner til Kina.

ASML tjener tykt på at udvikle og bygge stærkt avanceret maskineri til netop fabs.

Den havde kineserne godt set komme, så den hollandske chip-industri har solgt mange dyre maskiner til kinesiske kunder i løbet af det seneste år, skriver Bloomberg.

Alene i december steg Kinas import af hollandsk litografi-udstyr eksempelvis med 1.000 procent til mere end en milliard dollar i forhold til samme periode et år tidligere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S