Efter amerikanske sanktioner: Kina har skruet gevaldigt op for indkøb af avancerede it-maskiner i Vesten

Kina har alene over det seneste år opkøbt maskiner til produktion af chip for mere end 280 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: ASML/PR)

Kina har i det seneste år skruet markant op for landets opkøb af det dyre og stærkt avancerede maskineri, der anvendes til produktion af chip.

Ifølge en ny opgørelse fra Bloomberg har kinesiske selskaber alene i løbet af det seneste år købt produktions-udstyr af ikke-kinesiske selskaber for 40 milliarder dollar - omkring 280 milliarder kroner.

Det svarer til en vækst på 14 procent i forhold til 2022 - selv om Kinas generelle import af udenlandske varer i samme periode faktisk dykkede med 5,5 procent.

Ifølge Bloomberg er de kinesiske virksomheder meget hurtigt kommet i gang med i stor hast at bygge de avancerede chipfabrikker - de såkaldte fabs - i Kina.

Det sker efter, at USA i stor udstrækning har sat proppen i for eksport af avanceret amerikansk teknologi fra amerikanske virksomheder til Kina.

Det har ramt hele den kinesiske it-industri, som har været tvunget til at lette foden fra speederen og skrue ned for vækstambitionerne i det intense kapløb med USA.

Det er kun få uger siden, at Europas største teknologi-virksomhed, hollandkske ASML, fik tilbagekaldt sine tilladelser til eksport af en række maskiner til Kina.

ASML tjener tykt på at udvikle og bygge stærkt avanceret maskineri til netop fabs.

Den havde kineserne godt set komme, så den hollandske chip-industri har solgt mange dyre maskiner til kinesiske kunder i løbet af det seneste år, skriver Bloomberg.

Alene i december steg Kinas import af hollandsk litografi-udstyr eksempelvis med 1.000 procent til mere end en milliard dollar i forhold til samme periode et år tidligere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Købstædernes Forsikring

Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job