Apple sender millioner af kroner til Rusland: Tvunget til at betale kæmpebøde

Apple betaler en milliardbøde i Rusland for påstået misbrug af sin ledende markedsposition.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Den amerikanske tech-gigant indvilger i at betale en kolossal bøde til den russiske konkurrencemyndighed FAS (den Føderale Antimonopol Service).

Selskabet modtog i 2023 et bødekrav på 1,2 milliarder rubler, svarende til 94 millioner kroner, for at påstået misbrug af sin dominerende markedsposition for in-betalinger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Myndigheden oplyser, at Apple gennemførte betalingen 19. januar 2024.

Apple har tidligere udtryk ’respektfuld uenighed’ med FAS’ afgørelse.

Det er selskabets anden kæmpebøde fra den russiske konkurrencemyndighed på under et år. I februar 2023 betalte Apple 83 millioner kroner i bøde for et lignende påstået misbrug af sin ledende markedsposition.

Apple forlod det russiske marked ovenpå den russiske invasion i februar 2022, men tilbyder fortsat sin iTunes app-butik og en begrænset version af sin Apple Pay tjeneste i Rusland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S