Systematic får tildelt offentlig million-kontrakt uden udbud efter flere års forsinkelse af nyt Netcompany-projekt

Politiet stikker ny million-kontrakt direkte i hånden på Systematic uden om udbud på grund af flere års forsinkelse af kæmpe it-projekt til en kvart milliard kroner med Netcompany som leverandør.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Systematics nye million-kontrakt med politiet.
  • Se hvorfor politiet ikke udbyder ordren - trods dens størrelse på større millionbeløb.
  • Se hvorfor implementeringen af det nye Netcompany-system er forsinket med flere år.
785
4 min
På grund af store forsinkelser er politiet tvunget til at forlænge sin mangeårige kontrakt med Systematic med yderligere en årrække.

Det kommer til at koste et pænt millionbeløb, som kommer oven i de omkostninger, som den store forsinkelse af politiets nye disponeringssystem allerede har udløst.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S