Bog: Nogle ting ændrer sig bare aldrig

I ny bog fortæller finansjournalist underholdende og indsigtsfuldt om nogle af de konstanter, som mennesker – alle gode viljer til trods – har svært ved at undslippe.

Artikel top billede

Det så flot ud på papiret, når Sovjetunionen vedtog sine femårsplaner.

Men gang på gang blev de møjsommeligt lagte planer overtrumfet af omstændigheder, som medlemmerne af det magtfulde politbureau absolut ingen indflydelse havde på.

Ligeledes kræver præsidenter og andre politiske topchefer ofte svar på sandsynligheden for succes, før de giver grønt lys for et eller andet initiativ.

Også selv om både de selv og alle andre udmærket ved, at den slags vurderinger sjældent er det papir værd, de er skrevet på.

For som poeten Mike Tyson senere konstaterede: “Everyone has a plan until they get punched in the mouth.”

Men netop menneskehedens stædige og ofte forgæves trang til at planlægge og forsikre sig ud af alt er central pointe i den nye ”Same as Ever: A Guide to What Never Changes,” der er skrevet af den amerikanske finansjournalist Morgan Housel.

Den handler om netop dét: Nemlig at opridse nogle af de faktorer, som midt i en ellers ekstremt omskiftelig verden aldrig ændrer sig.

Housel konstaterer således, at alt fra vores anvendelse af teknologi til baggrunden for krige og konflikter er drevet af præcis de samme faktorer nu som for 10.000 år siden.

Herunder blandt andet misundelse, ønsket om at minimere risici samt helt banale ”os-mod-dem”-mekanismer.

Tilsvarende ønsker de fleste rigdom og et langt, sundt liv. Hvilket jo i langt, langt de fleste tilfælde nås ved – over mange år – konsistent at bruge færre penge end man tjener samt ved at leve sundt.

Alligevel er der kolossale formuer at tjene på de millioner af mennesker, som søger en hurtig genvej til enten det ene eller det andet.

Det lyder på mange måder en smule banalt, og det er det ofte også. Men forfatteren fremdrager så mange og ofte ganske underholdende eksempler, at man nærmest flyver gennem bogen.

Således understreger han også en anden af sine centrale pointer: Nemlig at evnen til at fortælle en god historie er et af de afgørende elementer, hvis man vil have succes med et eller andet.

Men det kan man enten få syn for ved at læse bogen eller se et af de interviews, der ligger på YouTube med forfatteren – for eksempel dette.

Titel: Same as Ever: A Guide to What Never Changes

Forfatter: Morgan Housel

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S