Kombit søger ene-leverandør til kæmpe-opgave til halv milliard kroner: Skal overtage test af kommunale it-løsninger

Efter at have udsendt varsel i december, er Kombit nu klar med stor-udbud til halv milliard kroner og søger en solo-leverandør, der skal stå for at teste de kommunale it-løsninger i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Kombits nye stor-udbud om test af de kommunale it-løsninger.
  • Se hvad selskabet søger.
375
2 min
Kommunernes fælles it-selskab, Kombit, står klar med en halv milliard kroner til en ekstern leverandør, som i de kommende år skal stå for at teste kommunernes it-løsninger.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Platform Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS