Accenture Danmarks overskud halveret på et år: Falder med næsten 50 procent

Det har været et hårdt år for et af Danmarks største it-konsulenthuse. Accenture Danmarks omsætning står stille, mens overskuddet bliver tæt på halveret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det store it-konsulenthus Accenture og deres 759 danske ansatte har haft travlt i 2023 – men de har kæmpet med at få travlheden til at kaste penge af sig.

I hvert fald falder overskuddet efter skat i Accenture Danmark fra 79 millioner kroner i 21/22 til 44 millioner kroner i det nye 22/23-regnskab. Et fald på 44 procent.

Det faldende overskud skal ses i lyset af, at Accenture Danmark har solgt for stort set samme beløb som sidste år.

Omsætningen er stort set stillestående og lander på 2,1 milliarder kroner, hvilket er 100.000 kroner højere end året før.

En stillestående omsætning og et halveret overskud kunne altså tyde på, at kunderne har presset Accenture på priserne og været bedre til at forhandle.

Accenture Danmark melder dog selv i regnskabet, at man er tilfredse med væksten på de blot 0,5 procent.

”Overordnet udviklede de forretningsmæssige aktiviteter sig positivt i løbet af året i forhold til et marked, der har været udfordrende grundet konjunkturforholdene.”

Accenture Danmark skriver yderligere i regnskabet, at selskabet har ”afdæmpede om end positive forventninger til nye muligheder i fremtiden.”

”Dog er vi opmærksomme på, at vi opererer i et marked, der kan ændre karakter med kort varsel,” fremgår det i regnskabet.

Og selvom væksten umiddelbart ser ud til at stå stille, skriver selskabet, at porteføljen af igangværende opgaver er sund og lønsom, og at der er en tilfredsstillende grundforretning i deres outsourcing og system-integration, mens Accentures digitale services oplever en væsentlig stigning i efterspørgslen samtidigt med, at konsulentmarkedet vokser.

”Markedsudsigterne vil dog afhænge af den økonomiske udvikling hos selskabets kunder. Her er udsigterne fortsat usikre, hvorfor selskabet planlægger med vækstrater på niveau med de vækstrater, der er oplevet i 2022/23,” skriver Accenture Danmark i åresrapporten.

Det fremgår desuden, at Accenture Danmark er blevet 35 medarbejdere mere i løbet af året.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job