Morgen-briefing: Elon Musk vil ansætte 100 indholdsmoderatorer til X / Intels omsætning stiger med 10 procent / Hver anden it-ansatte frygter stigning i antallet af hackerangreb / Elbilsfirmaet Fisker melder ud efter klager om bremseproblemer

Elon Musk vil ansætte 100 indholdsmoderatorer til X / Intels omsætning stiger med 10 procent / Hver anden it-ansatte frygter stigning i antallet af hackerangreb / Elbilsfirmaet Fisker melder ud efter klager om bremseproblemer

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til mandagens morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du blandt andet læse om bekymringer med AI, Intel som igen får lidt vind i sejlene efter en hård periode, en danskers elbilfirma, der svarer melder ud efter klager om bremseproblemer.

Hver anden it-ansatte frygter stigning i antallet af hackerangreb

Et stort antal it-ansatte frygter, at AI kan fører til flere cyberangreb.

Ifølge en undersøgelse fra Barracuda Networks i selskabets nye rapport Cybernomics 101 frygter hver anden respondent, at cyberangreb vil blive mere almindelige.

Undersøgelsen er foretaget af Ponemon Institute blandt knap 2000 it-medarbejdere på tværs af USA, Australien og Europa.

“Det er tydeligt at se, at kunstig intelligens har ændret spillereglerne – både på godt og ondt. Vi benytter det til automatiserede sikkerhedssystemer, men desværre udnytter hackerne det også til automatiserede angreb. Det er derfor alfa omega at sikre, at ens virksomheds it-sikkerhed er på plads, da vi oplever en stigende bølge af angreb, der stadig bliver mere avancerede blandt andet på grund af AI,” udtaler Peter Graymon, chef for Barracuda Networks i Norden i en pressemeddelelse.

Intels omsætning stiger med 10 procent

2023 har været et hårdt år for Intel, men i årets fjerde kvartal, fik selskabet igen lidt luft under vingerne, da omsætningen voksede med 10 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Intel rapporterede en omsætning på 15,4 milliarder dollar i årets sidste kvartal og en bundlinje på2,7 milliarder.

"Vi leverede stærke resultater for 4. kvartal, der overgik forventningerne for fjerde kvartal i træk med omsætning i den højere ende af vores guidance," sagde Intels CEO Pat Gelsinger ifølge Thurrott , og han fortsætter:

"I 2024 forbliver vi ubønhørligt fokuseret på at opnå proces- og produktlederskab, fortsætte med at opbygge vores eksterne støberiforretning og globale produktion i stor skala og udføre vores mission om at bringe AI overalt, mens vi skaber langsigtet værdi for interessenter."

Elbilsfirmaet Fisker melder ud efter klager om bremseproblemer

Bilfirmaet Fisker er kommet med første melding, efter den amerikanske myndighed for trafiksikkerhed NHTSA har indledt en undersøgelse af bilmodellen af Fisker Ocean efter indberetninger om bremseproblemer.

Meldingen er kort og simpel:

"Fisker samarbejder fuldt ud med NHTSA om denne sag," lyder det fra selskabet i en meddelelse.

I meddelelsen lyder det derudover, at Fisker Oceans bremsesystem bruger både friktionsbremsning og regenerativ bremsning, og at Fisker i december 2023 svarede på feedback fra kunder og udsendte en Over-the-Air-opdatering til det regenerative system, der ifølge selskabet har løst problemet.

Selskabet er startet af danskeren Henrik Fisker.

Elon Musk vil ansætte 100 indholdsmoderatorer til X

Inden årets udgang vil Elon Musk skrue op for indholdskontrollen en på det sociale medie X, som førhen hed Twitter.

Musk, der ejer mediet, vil således ansætte 100 indholdsmoderatorer til et nyt kontor i Austin, Texas.

Det skriver Reuters.

Det nye team har fået navnet Trust and Safety Center of Excellence.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job