Regeringen vil bruge 150 millioner kroner på digitalisering i ældreplejen

Regeringen afsætter med sit nye udspil 150 millioner kroner til mere teknologi i ældreplejen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

SVM-regeringen er kommet med et udspil til sin nye ældrereform, der skal tilføje en milliard kroner til området.

Heraf skal 150 millioner kroner gå til teknologi i ældreplejen i perioden 2025 til 2027.

Velfærdsteknologien kan for eksempel komme i spil i form af skærmbesøg i ældreplejen og sensorteknologier, der holder øje med borgerens søvn.

Et af formålene er at frigive timer for de ansatte afhjælpe manglen på arbejdskraft.

”De dygtige og dedikerede medarbejdere skal netop kunne møde de ældres forskellighed og behov. De skal kunne bruge deres faglige dømmekraft og yde den omsorg og pleje, de er i faget for,” udtaler ældreminister Mette Kierkgaard (M) i en pressemeddelelse i forbindelse med udspillet.

Der skal også ses nærmere på nye indkøbsmodeller og samarbejder mellem offentlige myndigheder og private organisationer.

Udover de 150 millioner kroner foreslår regeringen at etablere et partnerskab bestående af relevante ministerier, KL, Ældre Sagen, FOA, Dansk Erhverv, Dansk Industri, Danish.Care, Ergoterapeutforeningen og andre relevante aktører på området, som skal komme med anbefalinger til at udbrede velfærdsteknologi.

Derudover foreslår regeringen, at der oprettes og uddannes et frivilligkorps gennem Ældre Sagen, der skal hjælpe ældre med bedre at forstå og bruge ny teknologi.

Forslaget vækker glæde hos brancheorganisationen IT-Branchen.

”Der ligger et kæmpe potentiale i at bruge velfærdsteknologi, og derfor er vi glade for, at der nu afsættes 150 millioner kroner af til at udbrede løsningerne i hele landet. Det vil kunne aflaste og hjælpe rigtigt mange, hvis det gøres rigtigt,” udtaler Freddy Lykke, direktør for Sirenia og forperson for IT-Branchens Policy Board for Digital Sundhed, i en pressemeddelelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network