Norlys indsætter ny direktør for den danske Telia-organisation: Telia Danmark-direktør Petr Cermak fratræder

Norlys indsætter Torben Poulsen som øverste chef for sin kommende teleforretning, der består af hele det nuværende Telia Danmark. Nuværende Telia-direktør Petr Cermak fratræder.

Artikel top billede

Norlys er klar med manden, der skal stå i spidsen for selskabets kommende teleforretning så snart, at opkøbet af Telia Danmark falder endeligt på plads - formodentligt i løbet af de kommende måneder.

Ny topchef bliver den nuværende direktør for Norlys’ fibernet-forretning, Torben Poulsen.

Han overtager ledelsen af hele Telia Danmark-forretningen, som i de seneste godt to år er blevet ledet af Petr Cermak.

Han fratræder nu posten og forlader Telia.

“Jeg har i dag meddelt, at jeg forlader Telia Danmark i forbindelse med den forventede afslutning af handlen i første kvartal 2024,” meddeler Petr Cermak.

Torben Poulsen har været ansat i Norlys i 10 år og har blandt andet stået for at sammenlægge fiberforretningerne i SE og Eniig til en enkelt enhed.

Inden han kom til Norlys, var han i en årrække ansat i Lego.

Ifølge Norlys har han desuden været en af hovedkræfterne bag Norlys’ overtagelse af Stofa via fusionen med SE i 2019.

“Jeg glæder mig til, at vores 800 nye kolleger fra Telia kan bidrage til at gøre Norlys-kulturen endnu stærkere,” lyder det fra Torben Poulsen.

Norlys har ikke meldt noget konkret ud om Telias øvrige ledergruppe.

Men Torben Poulsen peger ifølge en udsendt pressemeddelelse på, at han mener, at Telia Danmarks ledergruppe har vist, at “den kan skabe en succesfuld mobilforretning med kunderne i centrum.”

“Sammen skal vi nu lykkes med den dobbelte opgave både at holde momentum i forretningen og integrere Telia Danmark med Norlys,” lyder det fra nye direktør.

Norlys meddeler i øvrigt, at Torben Poulsen i forbindelse med det nye job flytter delvist til København fra sin hjemby Silkeborg, hvor han er født og opvokset og har boet i mange år.

Norlys og Telia indgik aftale om, at Norlys skulle købe Telia Danmark i fjor fir 6,25 milliarder kroner, og selskaberne forventer, at de danske konkurrencemyndigheder giver endeligt grønt lys til opkøbet i løbet af de kommende måneder.

Petr Cerman meddeler, at han bliver hængende i Telia Danmark til den endelige overtagelse.

“Jeg vil være her til den allersidste time - og være mig selv som altid,” skriver han på LinkedIn.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S