Norlys indsætter ny direktør for den danske Telia-organisation: Telia Danmark-direktør Petr Cermak fratræder

Norlys indsætter Torben Poulsen som øverste chef for sin kommende teleforretning, der består af hele det nuværende Telia Danmark. Nuværende Telia-direktør Petr Cermak fratræder.

Artikel top billede

Norlys er klar med manden, der skal stå i spidsen for selskabets kommende teleforretning så snart, at opkøbet af Telia Danmark falder endeligt på plads - formodentligt i løbet af de kommende måneder.

Ny topchef bliver den nuværende direktør for Norlys’ fibernet-forretning, Torben Poulsen.

Han overtager ledelsen af hele Telia Danmark-forretningen, som i de seneste godt to år er blevet ledet af Petr Cermak.

Han fratræder nu posten og forlader Telia.

“Jeg har i dag meddelt, at jeg forlader Telia Danmark i forbindelse med den forventede afslutning af handlen i første kvartal 2024,” meddeler Petr Cermak.

Torben Poulsen har været ansat i Norlys i 10 år og har blandt andet stået for at sammenlægge fiberforretningerne i SE og Eniig til en enkelt enhed.

Inden han kom til Norlys, var han i en årrække ansat i Lego.

Ifølge Norlys har han desuden været en af hovedkræfterne bag Norlys’ overtagelse af Stofa via fusionen med SE i 2019.

“Jeg glæder mig til, at vores 800 nye kolleger fra Telia kan bidrage til at gøre Norlys-kulturen endnu stærkere,” lyder det fra Torben Poulsen.

Norlys har ikke meldt noget konkret ud om Telias øvrige ledergruppe.

Men Torben Poulsen peger ifølge en udsendt pressemeddelelse på, at han mener, at Telia Danmarks ledergruppe har vist, at “den kan skabe en succesfuld mobilforretning med kunderne i centrum.”

“Sammen skal vi nu lykkes med den dobbelte opgave både at holde momentum i forretningen og integrere Telia Danmark med Norlys,” lyder det fra nye direktør.

Norlys meddeler i øvrigt, at Torben Poulsen i forbindelse med det nye job flytter delvist til København fra sin hjemby Silkeborg, hvor han er født og opvokset og har boet i mange år.

Norlys og Telia indgik aftale om, at Norlys skulle købe Telia Danmark i fjor fir 6,25 milliarder kroner, og selskaberne forventer, at de danske konkurrencemyndigheder giver endeligt grønt lys til opkøbet i løbet af de kommende måneder.

Petr Cerman meddeler, at han bliver hængende i Telia Danmark til den endelige overtagelse.

“Jeg vil være her til den allersidste time - og være mig selv som altid,” skriver han på LinkedIn.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S