Mark Zuckerberg til amerikanske politikere: Apple og Google skal tvinges til at indføre aldersverifikation

Apples App Store og Google Play bør underlægges regulering, der betyder, at de to tech-giganter bliver tvunget til at indføre aldersverifikation, lyder det fra Facebook-stifteren Mark Zuckerberg i et vidneudsagn for den amerikanske kongres.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Onsdag aften dansk skal cheferne for sociale medier som Facebook-moderselskab Meta, Snap og det tidligere Twitter, som i dag hedder X, stå skoleret for politikerne i den amerikanske kongres.

Det sker i en høring, der handler om platformenes evne til at beskytte unge brugere mod skade fra blandt andet seksualforbrydere.

Ifølge Financial Times vil Metas stifter og topchef Mark Zuckerberg dog benytte lejligheden til at sende en del af ansvaret videre Apple og Google, som ifølge ham burde pålægges at indføre aldersverifikation i deres app-butikker.

“Vi er også tilhængere at indføre industri-standarder, der skal sikre alderssvarende indhold samt begrænse signaler for annoncering til teenagere til alder og geografi og ikke adfærd,” siger Mark Zuckerberg ifølge et forberedt vidneudsagn, som avisen har fået indsigt i.

E-mails offentliggjort

I sit vidneudsagn understreger Mark Zuckerberg ifølge avisen også, at indført mere end 30 forskellige værktøjer og funktioner, der kan bruges til at beskytte børn på selskabets sociale medier.

De amerikanske politikere har dog også før høringen offentliggjort en række e-mail, der viser, at Mark Zuckerberg personligt har afvist et forslag, fremsat af selskabets globale lobbydirektør Nick Clegg, om at øge antallet af medarbejdere, der arbejder med at beskytte børn på platformene.

“De håndplukkede dokumenter, som er blevet offentliggjort, giver ikke den fulde kontekst i forhold til, hvordan selskabet drives og hvordan beslutninger tages,” lyder ifølge Financial Times.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S