Mark Zuckerberg til amerikanske politikere: Apple og Google skal tvinges til at indføre aldersverifikation

Apples App Store og Google Play bør underlægges regulering, der betyder, at de to tech-giganter bliver tvunget til at indføre aldersverifikation, lyder det fra Facebook-stifteren Mark Zuckerberg i et vidneudsagn for den amerikanske kongres.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Onsdag aften dansk skal cheferne for sociale medier som Facebook-moderselskab Meta, Snap og det tidligere Twitter, som i dag hedder X, stå skoleret for politikerne i den amerikanske kongres.

Det sker i en høring, der handler om platformenes evne til at beskytte unge brugere mod skade fra blandt andet seksualforbrydere.

Ifølge Financial Times vil Metas stifter og topchef Mark Zuckerberg dog benytte lejligheden til at sende en del af ansvaret videre Apple og Google, som ifølge ham burde pålægges at indføre aldersverifikation i deres app-butikker.

“Vi er også tilhængere at indføre industri-standarder, der skal sikre alderssvarende indhold samt begrænse signaler for annoncering til teenagere til alder og geografi og ikke adfærd,” siger Mark Zuckerberg ifølge et forberedt vidneudsagn, som avisen har fået indsigt i.

E-mails offentliggjort

I sit vidneudsagn understreger Mark Zuckerberg ifølge avisen også, at indført mere end 30 forskellige værktøjer og funktioner, der kan bruges til at beskytte børn på selskabets sociale medier.

De amerikanske politikere har dog også før høringen offentliggjort en række e-mail, der viser, at Mark Zuckerberg personligt har afvist et forslag, fremsat af selskabets globale lobbydirektør Nick Clegg, om at øge antallet af medarbejdere, der arbejder med at beskytte børn på platformene.

“De håndplukkede dokumenter, som er blevet offentliggjort, giver ikke den fulde kontekst i forhold til, hvordan selskabet drives og hvordan beslutninger tages,” lyder ifølge Financial Times.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS