Raspberry Pi på vej mod børsnotering til flere milliarder kroner: Brugere er bekymrede

Selskabet bag den udbredte mikro-pc Raspberry Pi vil børsnoteres. Forventet værdi: 3,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Raspberry Pi 5)

Selskabet bag den udbredte og prisbillige mikro-pc Raspberry Pi er på vej mod børsnotering, som ventes at prisfastsætte selskabet til mere end 3,5 milliarder kroner.

Selskabet vil noteres på fondsbørsen i London, og selskabet har allerede hyret rådgivere og finansielle konsulenter til at bane vejen for den kommende notering.

Raspberry Pi har i efterhånden mange år været særdeles populær blandt it-interesserede privatbrugere, som på grund af de meget lave priser for de små og simple enheder har haft mulighed for at eksperimentere med hjemmebyggede apparater og opsætninger.

De billigste Raspberry Pi-modeller som eksempelvis Raspberry Pi Pico har kostet under 25 kroner, mens de større modeller koster nogle få hundrede kroner.

Den nyeste model, Raspberry Pi 5 med otte gb ram, koster omkring 700 kroner.

Planerne om børsnotering har omgående skabt uro og bekymring om, hvorvidt selskabet pønser på at hæve priserne for sine ret unikke, simple mikro-pc’er i et måske kommende forsøg på at fremme aktiekursens udvikling.

Raspberry Pi udspringer af undervisnings-miljøet og er skabt under Raspberry Pi Foundation.

På diskussions-sidder som Reddit og Hacker News er debatten i fuld gang.

Her gives der blandt andet udtryk for bekymring om, hvorvidt Raspberry Pis historiske fokus på billige løsninger til små virksomheder nu vil ændre sig med større fokus på de store og rigere virksomheder.

Men nej, siger Raspberry Pis administrerende direktør, Eben Upton, til britiske Arstechnica.

Han erkender, at det er ‘helt forståeligt,’ at Raspberry Pi-fansene er bekymrede over udviklingen.

“Men jeg forventer ikke, at folk kommer til at opleve nogen forandring i den måde, som vi gør tingene på, så længe jer er involveret i køre butikken,” siger han.

Tidligere har både Sony investeret i Raspberry Pi, mens ARM kom til som investor i november 2023.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT