Raspberry Pi på vej mod børsnotering til flere milliarder kroner: Brugere er bekymrede

Selskabet bag den udbredte mikro-pc Raspberry Pi vil børsnoteres. Forventet værdi: 3,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Raspberry Pi 5)

Selskabet bag den udbredte og prisbillige mikro-pc Raspberry Pi er på vej mod børsnotering, som ventes at prisfastsætte selskabet til mere end 3,5 milliarder kroner.

Selskabet vil noteres på fondsbørsen i London, og selskabet har allerede hyret rådgivere og finansielle konsulenter til at bane vejen for den kommende notering.

Raspberry Pi har i efterhånden mange år været særdeles populær blandt it-interesserede privatbrugere, som på grund af de meget lave priser for de små og simple enheder har haft mulighed for at eksperimentere med hjemmebyggede apparater og opsætninger.

De billigste Raspberry Pi-modeller som eksempelvis Raspberry Pi Pico har kostet under 25 kroner, mens de større modeller koster nogle få hundrede kroner.

Den nyeste model, Raspberry Pi 5 med otte gb ram, koster omkring 700 kroner.

Planerne om børsnotering har omgående skabt uro og bekymring om, hvorvidt selskabet pønser på at hæve priserne for sine ret unikke, simple mikro-pc’er i et måske kommende forsøg på at fremme aktiekursens udvikling.

Raspberry Pi udspringer af undervisnings-miljøet og er skabt under Raspberry Pi Foundation.

På diskussions-sidder som Reddit og Hacker News er debatten i fuld gang.

Her gives der blandt andet udtryk for bekymring om, hvorvidt Raspberry Pis historiske fokus på billige løsninger til små virksomheder nu vil ændre sig med større fokus på de store og rigere virksomheder.

Men nej, siger Raspberry Pis administrerende direktør, Eben Upton, til britiske Arstechnica.

Han erkender, at det er ‘helt forståeligt,’ at Raspberry Pi-fansene er bekymrede over udviklingen.

“Men jeg forventer ikke, at folk kommer til at opleve nogen forandring i den måde, som vi gør tingene på, så længe jer er involveret i køre butikken,” siger han.

Tidligere har både Sony investeret i Raspberry Pi, mens ARM kom til som investor i november 2023.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S