Raspberry Pi på vej mod børsnotering til flere milliarder kroner: Brugere er bekymrede

Selskabet bag den udbredte mikro-pc Raspberry Pi vil børsnoteres. Forventet værdi: 3,5 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Raspberry Pi 5)

Selskabet bag den udbredte og prisbillige mikro-pc Raspberry Pi er på vej mod børsnotering, som ventes at prisfastsætte selskabet til mere end 3,5 milliarder kroner.

Selskabet vil noteres på fondsbørsen i London, og selskabet har allerede hyret rådgivere og finansielle konsulenter til at bane vejen for den kommende notering.

Raspberry Pi har i efterhånden mange år været særdeles populær blandt it-interesserede privatbrugere, som på grund af de meget lave priser for de små og simple enheder har haft mulighed for at eksperimentere med hjemmebyggede apparater og opsætninger.

De billigste Raspberry Pi-modeller som eksempelvis Raspberry Pi Pico har kostet under 25 kroner, mens de større modeller koster nogle få hundrede kroner.

Den nyeste model, Raspberry Pi 5 med otte gb ram, koster omkring 700 kroner.

Planerne om børsnotering har omgående skabt uro og bekymring om, hvorvidt selskabet pønser på at hæve priserne for sine ret unikke, simple mikro-pc’er i et måske kommende forsøg på at fremme aktiekursens udvikling.

Raspberry Pi udspringer af undervisnings-miljøet og er skabt under Raspberry Pi Foundation.

På diskussions-sidder som Reddit og Hacker News er debatten i fuld gang.

Her gives der blandt andet udtryk for bekymring om, hvorvidt Raspberry Pis historiske fokus på billige løsninger til små virksomheder nu vil ændre sig med større fokus på de store og rigere virksomheder.

Men nej, siger Raspberry Pis administrerende direktør, Eben Upton, til britiske Arstechnica.

Han erkender, at det er ‘helt forståeligt,’ at Raspberry Pi-fansene er bekymrede over udviklingen.

“Men jeg forventer ikke, at folk kommer til at opleve nogen forandring i den måde, som vi gør tingene på, så længe jer er involveret i køre butikken,” siger han.

Tidligere har både Sony investeret i Raspberry Pi, mens ARM kom til som investor i november 2023.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS