Google skrotter sin backup-adgang til internettet: Slut med yndet ’cache’ funktion

Google søgemaskinens 'cache' funktion udgår.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Lucia Macedo)

Google tilbyder ikke længere sin backup-adgang til internet i år med afskaffelsen af søgegiganten ’cache’ funktion af internettet.

Selskabet tilbyder dermed ikke længere sin yndede funktion, der kan skabe eller genskabe internet-indhold, der har svært ved at loade eller som er blevet ændret.

Talsperson for Google Search Danny Sullivan fortæller om fjernelsen af funktionen på det sociale nyhedsmedie X, at der ikke længere er samme behov for funktionen, da hjemmesider i dag ikke døjer med oppetider i samme omfang.

Han siger at funktionen ”Var ment som en hjælp for hjemmesider kunne have svært ved at loade dengang for længe siden. I dag er situationen langt bedre. Så vi har valgt at sende funktionen på pension.”

Alternativet fungerer fortsat

Mens Google ikke viser de såkaldte ’cached links’ i sine søgeresultater længere, er der fortsat muligt at fremtvinge lagrede resultater fra Google ved at taste ”https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:” forud for en hjemmesides link-adresse.

Alternativer såsom Internet Archives ’archive.org’, forbliver stadigvæk og har siden 1996 lagret ældre versioner af hjemmesider igennem tiderne.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job