Google skrotter sin backup-adgang til internettet: Slut med yndet ’cache’ funktion

Google søgemaskinens 'cache' funktion udgår.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Lucia Macedo)

Google tilbyder ikke længere sin backup-adgang til internet i år med afskaffelsen af søgegiganten ’cache’ funktion af internettet.

Selskabet tilbyder dermed ikke længere sin yndede funktion, der kan skabe eller genskabe internet-indhold, der har svært ved at loade eller som er blevet ændret.

Talsperson for Google Search Danny Sullivan fortæller om fjernelsen af funktionen på det sociale nyhedsmedie X, at der ikke længere er samme behov for funktionen, da hjemmesider i dag ikke døjer med oppetider i samme omfang.

Han siger at funktionen ”Var ment som en hjælp for hjemmesider kunne have svært ved at loade dengang for længe siden. I dag er situationen langt bedre. Så vi har valgt at sende funktionen på pension.”

Alternativet fungerer fortsat

Mens Google ikke viser de såkaldte ’cached links’ i sine søgeresultater længere, er der fortsat muligt at fremtvinge lagrede resultater fra Google ved at taste ”https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:” forud for en hjemmesides link-adresse.

Alternativer såsom Internet Archives ’archive.org’, forbliver stadigvæk og har siden 1996 lagret ældre versioner af hjemmesider igennem tiderne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S