Netcompany genvinder kontrakt til trecifret millionbeløb

Netcompany bliver igen storleverandør til Landbrugsstyrelsen. Kontrakten har værdi af et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

De næste fire år skal Netcompany stå for drift, vedligeholdelse og videreudvikling af Internet Markkort, der er Landbrugsstyrelsens system.

Aftalen har en værdi af et trecifret millionbeløb. En nærmere værdi er dog ikke specificeret.

Det skriver Landbrugsstyrelsen på LinkedIn.

Beregner milliarder i landbrugsstøtte

Internet Markkort-systemet spiller en vigtig rolle i styrelsens arbejde med at sikre korrekt og hurtig udbetaling af landbrugsstøtte, da det giver både Landbrugsstyrelsen og ansøgerne mulighed for at lave præcise opmålinger af deres marker.

Det er på den grundlag af disse opmålinger, ansøgernes tilskud bliver beregnet.

Systemet vil i forbindelse med den aktuelle ansøgningsrunde blive brugt af mere end 30.000 ansøgere.

”Vi har landet en vigtig aftale, som vi er meget tilfredse med. Den sikrer, at vores system er i trygge hænder hos Netcompany som også har stået for systemet i den seneste aftaleperiode. Internet Markkort spiller en vital rolle, når vi hvert år udbetaler mange milliarder kroner i landbrugsstøtte til landbrugerne. Vi ser derfor frem til et fortsat godt samarbejde, som landbrugerne vil få stor glæde af”, siger vicedirektør i Landbrugsstyrelsen, Jon Simonsen.

Internet Markkort har tidligere vundet en innovationspris.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect