Netcompany genvinder kontrakt til trecifret millionbeløb

Netcompany bliver igen storleverandør til Landbrugsstyrelsen. Kontrakten har værdi af et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

De næste fire år skal Netcompany stå for drift, vedligeholdelse og videreudvikling af Internet Markkort, der er Landbrugsstyrelsens system.

Aftalen har en værdi af et trecifret millionbeløb. En nærmere værdi er dog ikke specificeret.

Det skriver Landbrugsstyrelsen på LinkedIn.

Beregner milliarder i landbrugsstøtte

Internet Markkort-systemet spiller en vigtig rolle i styrelsens arbejde med at sikre korrekt og hurtig udbetaling af landbrugsstøtte, da det giver både Landbrugsstyrelsen og ansøgerne mulighed for at lave præcise opmålinger af deres marker.

Det er på den grundlag af disse opmålinger, ansøgernes tilskud bliver beregnet.

Systemet vil i forbindelse med den aktuelle ansøgningsrunde blive brugt af mere end 30.000 ansøgere.

”Vi har landet en vigtig aftale, som vi er meget tilfredse med. Den sikrer, at vores system er i trygge hænder hos Netcompany som også har stået for systemet i den seneste aftaleperiode. Internet Markkort spiller en vital rolle, når vi hvert år udbetaler mange milliarder kroner i landbrugsstøtte til landbrugerne. Vi ser derfor frem til et fortsat godt samarbejde, som landbrugerne vil få stor glæde af”, siger vicedirektør i Landbrugsstyrelsen, Jon Simonsen.

Internet Markkort har tidligere vundet en innovationspris.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Publicis Sapient

    Order Management er hjertet i omnichannelstrategien

    Publicis Sapient og IBM bygger globale, fleksible og skalerbare OMS-løsninger med fokus på kundeoplevelsen – og i Danmark er Pandora et skoleeksempel.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren IT-tekniker indenfor serverhardware og datacenterdrift

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil