Netcompany genvinder kontrakt til trecifret millionbeløb

Netcompany bliver igen storleverandør til Landbrugsstyrelsen. Kontrakten har værdi af et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

De næste fire år skal Netcompany stå for drift, vedligeholdelse og videreudvikling af Internet Markkort, der er Landbrugsstyrelsens system.

Aftalen har en værdi af et trecifret millionbeløb. En nærmere værdi er dog ikke specificeret.

Det skriver Landbrugsstyrelsen på LinkedIn.

Beregner milliarder i landbrugsstøtte

Internet Markkort-systemet spiller en vigtig rolle i styrelsens arbejde med at sikre korrekt og hurtig udbetaling af landbrugsstøtte, da det giver både Landbrugsstyrelsen og ansøgerne mulighed for at lave præcise opmålinger af deres marker.

Det er på den grundlag af disse opmålinger, ansøgernes tilskud bliver beregnet.

Systemet vil i forbindelse med den aktuelle ansøgningsrunde blive brugt af mere end 30.000 ansøgere.

”Vi har landet en vigtig aftale, som vi er meget tilfredse med. Den sikrer, at vores system er i trygge hænder hos Netcompany som også har stået for systemet i den seneste aftaleperiode. Internet Markkort spiller en vital rolle, når vi hvert år udbetaler mange milliarder kroner i landbrugsstøtte til landbrugerne. Vi ser derfor frem til et fortsat godt samarbejde, som landbrugerne vil få stor glæde af”, siger vicedirektør i Landbrugsstyrelsen, Jon Simonsen.

Internet Markkort har tidligere vundet en innovationspris.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest