Film: Who you gonna call?

Femte Ghostbusters er på vej mod biograferne og byder på gensyn med store dele af holdet fra forgængerne – minus den knap så succesfulde treer.

Artikel top billede

De fleste spøgelser er som bekendt så hensynsfulde kun at klapre med døre, sende kolde trækvinde gennem værelser eller rumstere højlydt på loftet, når man er alene hjemme.

Men i en af Hollywoods mere sejlivede filmfranchises har ældgamle ånder altid større ambitioner. Her er dæmoner og halvguder sædvanligvis på nippet til at lægge New York og nærmeste omegn øde – og i seriens nyeste film truer gespensterne endda med at fryse kloden til is.

Heldigvis er linjen til spøgelsesjægerne åben, og i ”Ghostbusters: Frozen Empire” må Peter Venkman (Bill Murray), Ray Stantz (Dan Akroyd), Winston Zeddemore (Ernie Hudson) og Janine Melnitz (Annie Potts) endnu en gang lade spøgelsesfælder og protongøbber op og gå i krig.

Ligeledes er der gensyn med blandt andet Carrie Coon, Finn Wolfhard, Mckenna Grace og Paul Rudd fra fjerde film i serien, Ghostbusters: Afterlife.

Til gengæld tyder meget på, at man har gjort sig anstrengelser for at undgå enhver hentydning til film nummer tre fra 2016.

Den led nemlig en krank skæbne i billetlugerne på en kombination af lunkne anmeldelser, identitetspolitisk ballade og det faktum, at den heller ikke havde meget andet end navn, logo og titelsang til fælles med forgængerne.

Men Ghostbusters: Frozen Empire bygger altså videre på det oprindelige forlæg. Så selv om der er en helt reel risiko for, at skabelonen snart er ved at være slidt op, så ser traileren nu meget fornøjelig ud.

Ghostbusters: Frozen Empire har dansk biografpremiere 27. marts.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS