Streaming: Meget mere ørkenplanet

Den kommende serie Dune: Prophecy bygger på bogen Sisterhood of Dune og fortæller historien om den mystiske Bene Gesserit-orden.

Artikel top billede

Frank Herberts klassiske sci-fi romaner om den fjerne ørkenplanet Arrakis har med tiden kastet både spil og filmatiseringer af sig.

Heraf er den seneste Denis Villeneuves “Dune: Part One” fra 2021, som blev rigtig godt modtaget og snart følges op i biograferne af “Dune: Part Two.”

De to film foregår begge på Arrakis, der ud over sine enorme orme er kendt for det rasende kostbare og let hallucinerende krydderi, som der udkæmpes talrige blodige krige over.

Men hvor de to film handler om det oprør, den unge adelsmand Paul Atreides anfører mod den lede kejser – sådan én skal sci-fi sagaer med respekt for sig selv jo være udstyret med – så foregår en kommende serie tusindvis af år før.

“Dune: Prophecy” er baseret på bogen “Sisterhood of Dune” og handler om den mystiske Bene Gesserit-orden.

Det er en slags sekt, der kun består af kvinder, hvis træning og lærdom giver dem overmenneskelige kræfter. Herunder blandt andet immunitet overfor visse former for gift samt mulighed for selv at bestemme, hvornår de vil være gravide.

Serien vil følge ordenens spæde start, hvor en række kvinder forsøger at bekæmpe kræfter, der truer med at ødelægge menneskehedens fremtid.

To af disse er søstrene Valya Harkonnen og Tula Harkonnen – spillet af henholdsvis Emily Watson og Olivia Williams. Desuden medvirker blandet andet Travis Fimmel, Mark Strong og danske Sarah-Sofie Boussnina.
Serien udgives på Max (tidl. HBO Max) i slutningen af året. Men indtil da kan man jo nå at se “Dune: Part Two,” hvis planlagte premiere for nogle måneder siden blev udskudt til 28. februar i år pga. strejkerne i den amerikanske filmindustri.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS