Streaming: Meget mere ørkenplanet

Den kommende serie Dune: Prophecy bygger på bogen Sisterhood of Dune og fortæller historien om den mystiske Bene Gesserit-orden.

Artikel top billede

Frank Herberts klassiske sci-fi romaner om den fjerne ørkenplanet Arrakis har med tiden kastet både spil og filmatiseringer af sig.

Heraf er den seneste Denis Villeneuves “Dune: Part One” fra 2021, som blev rigtig godt modtaget og snart følges op i biograferne af “Dune: Part Two.”

De to film foregår begge på Arrakis, der ud over sine enorme orme er kendt for det rasende kostbare og let hallucinerende krydderi, som der udkæmpes talrige blodige krige over.

Men hvor de to film handler om det oprør, den unge adelsmand Paul Atreides anfører mod den lede kejser – sådan én skal sci-fi sagaer med respekt for sig selv jo være udstyret med – så foregår en kommende serie tusindvis af år før.

“Dune: Prophecy” er baseret på bogen “Sisterhood of Dune” og handler om den mystiske Bene Gesserit-orden.

Det er en slags sekt, der kun består af kvinder, hvis træning og lærdom giver dem overmenneskelige kræfter. Herunder blandt andet immunitet overfor visse former for gift samt mulighed for selv at bestemme, hvornår de vil være gravide.

Serien vil følge ordenens spæde start, hvor en række kvinder forsøger at bekæmpe kræfter, der truer med at ødelægge menneskehedens fremtid.

To af disse er søstrene Valya Harkonnen og Tula Harkonnen – spillet af henholdsvis Emily Watson og Olivia Williams. Desuden medvirker blandet andet Travis Fimmel, Mark Strong og danske Sarah-Sofie Boussnina.
Serien udgives på Max (tidl. HBO Max) i slutningen af året. Men indtil da kan man jo nå at se “Dune: Part Two,” hvis planlagte premiere for nogle måneder siden blev udskudt til 28. februar i år pga. strejkerne i den amerikanske filmindustri.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S