Bog: Næste niveau af kunstig intelligens

Ny bog dissekerer næste niveau af kunstig intelligens og giver bud på, hvordan generativ AI kan styrke virksomhedens forretning, strategi og drift.

Artikel top billede

I 2022 dukkede et billede op på nettet, der var mere end almindeligt sært; det var nemlig en ”baconificeret” udgave af Nyhavn, og kunstneren bag var den kunstige intelligens DALL-E 2.

Siden har udviklingen taget syvmileskridt, og i dag er generativ AI altafgørende på talrige felter, mener Caitlin Cai, Shyvee Shi og Yiwen Rong. Og virksomheder, der ikke følger med, vil helt enkelt tabe, understreger de tre forfattere i ”Reimagined: Building Products with Generative AI”.

Shi er ekspert i AI-kommercialisering, Chi er instruktør ved LinkedIn Learning og Rong arbejder med AI-integrering i slutbrugerprodukter. I Reimagined opruller forfatterne de foreløbig syv udviklingstrin, som AI har gennemgået.

Udover historietimen er bogen ment som guide for tech-professionelle, produktudviklere og forretningsstrateger.

Det handler om inkorporering af generativ AI. Ikke blot som fyldord i skåltaler og flotte årsrapporter. Det skal ske ude på gulvet, i produktdesignet og blandt medarbejderne.

Forfatterne giver gode råd om strategier for at nå kundesegmenter. Generativ AI skal give fremdrift til innovation, det effektive gruppearbejde og succes på markedet.

Reimagined: Building Products with Generative AI øser fra over 150 virkelige eksempler, 30 cases og 20 praktiske arbejdsskabeloner. Læseren får indblik i de seks ”superkræfter”, som generativ AI rummer.

Forfatterne er ikke alene om at slå på tromme for AI. Ifølge et 2023-studie fra Accenture mener 75 procent af firmaers ledelseslag, at uden AI-integration i produktionen, gør et firma sig selv overflødigt.

Skeen skal i den anden hånd allerede inden for de næste fem år.

Titel: Reimagined: Building Products with Generative AI

Forfattere: Caitlin Cai, Shyvee Shi, Yiwen Rong

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job