Bog: Næste niveau af kunstig intelligens

Ny bog dissekerer næste niveau af kunstig intelligens og giver bud på, hvordan generativ AI kan styrke virksomhedens forretning, strategi og drift.

Artikel top billede

I 2022 dukkede et billede op på nettet, der var mere end almindeligt sært; det var nemlig en ”baconificeret” udgave af Nyhavn, og kunstneren bag var den kunstige intelligens DALL-E 2.

Siden har udviklingen taget syvmileskridt, og i dag er generativ AI altafgørende på talrige felter, mener Caitlin Cai, Shyvee Shi og Yiwen Rong. Og virksomheder, der ikke følger med, vil helt enkelt tabe, understreger de tre forfattere i ”Reimagined: Building Products with Generative AI”.

Shi er ekspert i AI-kommercialisering, Chi er instruktør ved LinkedIn Learning og Rong arbejder med AI-integrering i slutbrugerprodukter. I Reimagined opruller forfatterne de foreløbig syv udviklingstrin, som AI har gennemgået.

Udover historietimen er bogen ment som guide for tech-professionelle, produktudviklere og forretningsstrateger.

Det handler om inkorporering af generativ AI. Ikke blot som fyldord i skåltaler og flotte årsrapporter. Det skal ske ude på gulvet, i produktdesignet og blandt medarbejderne.

Forfatterne giver gode råd om strategier for at nå kundesegmenter. Generativ AI skal give fremdrift til innovation, det effektive gruppearbejde og succes på markedet.

Reimagined: Building Products with Generative AI øser fra over 150 virkelige eksempler, 30 cases og 20 praktiske arbejdsskabeloner. Læseren får indblik i de seks ”superkræfter”, som generativ AI rummer.

Forfatterne er ikke alene om at slå på tromme for AI. Ifølge et 2023-studie fra Accenture mener 75 procent af firmaers ledelseslag, at uden AI-integration i produktionen, gør et firma sig selv overflødigt.

Skeen skal i den anden hånd allerede inden for de næste fem år.

Titel: Reimagined: Building Products with Generative AI

Forfattere: Caitlin Cai, Shyvee Shi, Yiwen Rong

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos