Bog: Næste niveau af kunstig intelligens

Ny bog dissekerer næste niveau af kunstig intelligens og giver bud på, hvordan generativ AI kan styrke virksomhedens forretning, strategi og drift.

Artikel top billede

I 2022 dukkede et billede op på nettet, der var mere end almindeligt sært; det var nemlig en ”baconificeret” udgave af Nyhavn, og kunstneren bag var den kunstige intelligens DALL-E 2.

Siden har udviklingen taget syvmileskridt, og i dag er generativ AI altafgørende på talrige felter, mener Caitlin Cai, Shyvee Shi og Yiwen Rong. Og virksomheder, der ikke følger med, vil helt enkelt tabe, understreger de tre forfattere i ”Reimagined: Building Products with Generative AI”.

Shi er ekspert i AI-kommercialisering, Chi er instruktør ved LinkedIn Learning og Rong arbejder med AI-integrering i slutbrugerprodukter. I Reimagined opruller forfatterne de foreløbig syv udviklingstrin, som AI har gennemgået.

Udover historietimen er bogen ment som guide for tech-professionelle, produktudviklere og forretningsstrateger.

Det handler om inkorporering af generativ AI. Ikke blot som fyldord i skåltaler og flotte årsrapporter. Det skal ske ude på gulvet, i produktdesignet og blandt medarbejderne.

Forfatterne giver gode råd om strategier for at nå kundesegmenter. Generativ AI skal give fremdrift til innovation, det effektive gruppearbejde og succes på markedet.

Reimagined: Building Products with Generative AI øser fra over 150 virkelige eksempler, 30 cases og 20 praktiske arbejdsskabeloner. Læseren får indblik i de seks ”superkræfter”, som generativ AI rummer.

Forfatterne er ikke alene om at slå på tromme for AI. Ifølge et 2023-studie fra Accenture mener 75 procent af firmaers ledelseslag, at uden AI-integration i produktionen, gør et firma sig selv overflødigt.

Skeen skal i den anden hånd allerede inden for de næste fem år.

Titel: Reimagined: Building Products with Generative AI

Forfattere: Caitlin Cai, Shyvee Shi, Yiwen Rong

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec