Bog: Næste niveau af kunstig intelligens

Ny bog dissekerer næste niveau af kunstig intelligens og giver bud på, hvordan generativ AI kan styrke virksomhedens forretning, strategi og drift.

Artikel top billede

I 2022 dukkede et billede op på nettet, der var mere end almindeligt sært; det var nemlig en ”baconificeret” udgave af Nyhavn, og kunstneren bag var den kunstige intelligens DALL-E 2.

Siden har udviklingen taget syvmileskridt, og i dag er generativ AI altafgørende på talrige felter, mener Caitlin Cai, Shyvee Shi og Yiwen Rong. Og virksomheder, der ikke følger med, vil helt enkelt tabe, understreger de tre forfattere i ”Reimagined: Building Products with Generative AI”.

Shi er ekspert i AI-kommercialisering, Chi er instruktør ved LinkedIn Learning og Rong arbejder med AI-integrering i slutbrugerprodukter. I Reimagined opruller forfatterne de foreløbig syv udviklingstrin, som AI har gennemgået.

Udover historietimen er bogen ment som guide for tech-professionelle, produktudviklere og forretningsstrateger.

Det handler om inkorporering af generativ AI. Ikke blot som fyldord i skåltaler og flotte årsrapporter. Det skal ske ude på gulvet, i produktdesignet og blandt medarbejderne.

Forfatterne giver gode råd om strategier for at nå kundesegmenter. Generativ AI skal give fremdrift til innovation, det effektive gruppearbejde og succes på markedet.

Reimagined: Building Products with Generative AI øser fra over 150 virkelige eksempler, 30 cases og 20 praktiske arbejdsskabeloner. Læseren får indblik i de seks ”superkræfter”, som generativ AI rummer.

Forfatterne er ikke alene om at slå på tromme for AI. Ifølge et 2023-studie fra Accenture mener 75 procent af firmaers ledelseslag, at uden AI-integration i produktionen, gør et firma sig selv overflødigt.

Skeen skal i den anden hånd allerede inden for de næste fem år.

Titel: Reimagined: Building Products with Generative AI

Forfattere: Caitlin Cai, Shyvee Shi, Yiwen Rong

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S