Hvordan foregår det, når it-selskaber lander millioninvesteringer? Vi har spurgt en kapitalfond med milliarder investeret i it

Computerworld tager dig med ind i de lyseblå skjorters verden, når vi spørger en milliardfond, som udelukkende investerer i softwareselskaber, hvordan de udvælger den næste it-komet.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan finder kapitlfonde den næste it-komet?
  • "Ud af en database på mere end 5000 virksomheder, finder vi måske 500 interessante"
810
4:15 min
Vi hører om det hele tiden. It-selskaber der bliver opkøbt for enorme pengesummer eller lander i millioner og milliarder i investeringsrunder.

Men hvordan foregår det egentligt, når it-selskaberne bliver købt, eller modtager enorme pengesummer i investering? Og hvordan vælger dem, der skal investere pengene, den virksomhed som de tror på, kommer til at vokse?

”Det hele begynder med et opkald.”

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network