Hvordan foregår det, når it-selskaber lander millioninvesteringer? Vi har spurgt en kapitalfond med milliarder investeret i it

Computerworld tager dig med ind i de lyseblå skjorters verden, når vi spørger en milliardfond, som udelukkende investerer i softwareselskaber, hvordan de udvælger den næste it-komet.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan finder kapitlfonde den næste it-komet?
  • "Ud af en database på mere end 5000 virksomheder, finder vi måske 500 interessante"
810
4:15 min
Vi hører om det hele tiden. It-selskaber der bliver opkøbt for enorme pengesummer eller lander i millioner og milliarder i investeringsrunder.

Men hvordan foregår det egentligt, når it-selskaberne bliver købt, eller modtager enorme pengesummer i investering? Og hvordan vælger dem, der skal investere pengene, den virksomhed som de tror på, kommer til at vokse?

”Det hele begynder med et opkald.”

Annonce

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S