Googles chatbot får nyt navn: Nu kan du også købe abonnement til bedre kunstig intelligens

Brugere får også mulighed for at abonnere på en mere kraftfuld chatbot fremover.

Artikel top billede

(Foto: Google PR)

Googles chatbot Bard har torsdag fået navneforandring.

Fremover kommer chatbotten til at hedde Gemini, der også er navnet på den nye kunstige intelligens, der driver den.

Samtidig får amerikanske kunder fremover mulighed for at betale 19.99 dollar om måneden for at få adgang til Gemini Advanced, som inkluderer en mere kraftfuld Ultra 1.0 AI-model.

Det skriver Reuters.

For de knap 20 dollar får brugerne en model, der har stærkere kapaciteter inden for tankekraft.

Med abonnementet følger også to terabyte cloud-lagerplads, der normalt koster 9.99 dollar om måneden, og de vil også snart få adgang til Gemini i Gmail og Googles produktivitetssuite.

'Pakketilbuddet' skal ses som Googles modsvar til Microsoft og OpenAI, der begge har lanceret betalte abonnementer på chatbots, der koster 20 dollar om måneden.

Gemini Advanced er tilgængeligt på engelsk i 150 lande fra torsdag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect