Mobilselskab giver 50 procent rabat med den ene hånd - men hæver priserne med den anden

Teleselskabet CBB lokker med skarpe priser til nye kunder, mens prisen hos de eksisterende priser hæves med op til ni procent.

Artikel top billede

Mobilselskab giver rabat med den ene hånd - men hæver priserne med den anden (Foto: Dan Jensen)

Hos det danske lavpris-teleselskab CBB annonceres med ’halve små priser’ til nye kunder, mens abonnementsprisen hæves med den anden hånd hos de eksisterende kunder.

CBB-kampagnen tilbyder de første tre måneders mobilabonnement til halv pris, mens de eksisterende kunder er mødt med en ekstra opkrævning på 10 kroner per måned, svarende til op til ni procents stigning, skriver Finans.

Direktør i CBB Mobil, Nikolaj Boserup, forklarer prisstigningerne overfor mediet:

”Det har vi gjort, fordi vi indimellem er nødsaget til at justere vores abonnementsportefølje og ændre i priser og indhold, så vi kan blive ved med at drive en økonomisk bæredygtig forretning,” siger han og beskriver det som et vilkår i den hårde telebranche.

CBB Mobil er langt fra ene om at tilbyde store rabatter til nye kunder.

Her skilter øvrige selskaber som Call Me, Duka, Flexii, Oister og Telmore med abonnementer til halv pris om end kun i en tidsbegrænset periode på få måneder.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S