Nikolaj Nyholm har haft en finger med i spillet i nogle af Danmarks største it-succeser: “Jeg investerer kun i folk, som jeg selv ville arbejde for”

I øjeblikket er Nikolaj Nyholm investor i tv-programmet Løvens Hule, men derudover har han som både som investor og iværksætter været med til at skabe en stribe it-succeser.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Nikolaj Nyholms investeringsfilosofi
  • Få indblik i hvilken investering, som han ærgrer sig mest over at have misset
  • Få indsigt i hvilke områder, som han som investor ser størst potentiale i for tiden
1.493
7:30 min
Vil jeg selv arbejde for de her mennesker?

Det spørgsmål stiller den danske investor og tech-iværksætter Nikolaj Nyholm altid sig selv, når han skal tage stilling til, om han vil investere i et nyt firma.

Og den situation har han stået i en del gange på det seneste.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S