Nikolaj Nyholm har haft en finger med i spillet i nogle af Danmarks største it-succeser: “Jeg investerer kun i folk, som jeg selv ville arbejde for”

I øjeblikket er Nikolaj Nyholm investor i tv-programmet Løvens Hule, men derudover har han som både som investor og iværksætter været med til at skabe en stribe it-succeser.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Nikolaj Nyholms investeringsfilosofi
  • Få indblik i hvilken investering, som han ærgrer sig mest over at have misset
  • Få indsigt i hvilke områder, som han som investor ser størst potentiale i for tiden
1.493
7:30 min
Vil jeg selv arbejde for de her mennesker?

Det spørgsmål stiller den danske investor og tech-iværksætter Nikolaj Nyholm altid sig selv, når han skal tage stilling til, om han vil investere i et nyt firma.

Og den situation har han stået i en del gange på det seneste.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College