Nikolaj Nyholm har haft en finger med i spillet i nogle af Danmarks største it-succeser: “Jeg investerer kun i folk, som jeg selv ville arbejde for”

I øjeblikket er Nikolaj Nyholm investor i tv-programmet Løvens Hule, men derudover har han som både som investor og iværksætter været med til at skabe en stribe it-succeser.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Nikolaj Nyholms investeringsfilosofi
  • Få indblik i hvilken investering, som han ærgrer sig mest over at have misset
  • Få indsigt i hvilke områder, som han som investor ser størst potentiale i for tiden
1.493
7:30 min
Vil jeg selv arbejde for de her mennesker?

Det spørgsmål stiller den danske investor og tech-iværksætter Nikolaj Nyholm altid sig selv, når han skal tage stilling til, om han vil investere i et nyt firma.

Og den situation har han stået i en del gange på det seneste.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S