Huaweis hovedkvarter i Frankrig ransaget af politiet: Mistænkes for bestikkelse

Fransk politi har ransaget Huaweis hovedkvarter i Frankrig som led i efterforskning for svindel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fransk politi har ransaget kinesiske Huaweis franske hovedkvarter i Paris-bydelen Boulogne-Billancourt. Det skete i sidste uge, hvor fransk politi gennemførte en stor razzia mod hovedkvarteret.

Det skete som led i efterforskningen af det, som franskmændene kalder for ‘atteinte a la probite,’ der er en bred formulering i fransk lov, som typisk dækker over eksempelvis underslæb, bestikkelse, korruption eller misbrug af offentlige midler.

Ifølge flere kilder er razziaen del af en indledende efterforskning af sagen.

Kinesiske Huawei har bekræftet, at razziaen har fundet sted.

“Huawei har været i Frankrig i mere end 20 år og har altid overholdt alle love og regler. Huawei Frankrig ønsker ikke at kommentere efterforskningen, mens den pågår, men afventer roligt dens konklusioner,” meddeler Huawei til CNN.

Huawei er for tiden i gang med at opføre en fabrik i franske Alsace, som skal producere udstyr til trådløs 5G-kommunikation til det europæiske marked.

Selskabet er kendt for at være teknologisk langt fremme på 5G-området, men røg for nogle år siden ud i problemer i mange lande, der stod på tærsklen til at bygge 5G-netværk, da der blev rejst mistanke om, at selskabet er forbundet med den kinesiske stat.

Det gjaldt også herhjemme, hvor TDC i foråret 2019 haste-opsagde samarbejdet med Huawei til fordel for svenske Ericson.

Det er tidligere kommet frem, at den kinesiske ambassadør i Danmark, Deng Ying, gjorde det klart for den danske regering, at det kunne få konsekvenser, hvis ikke Huawei blev behandelt ‘fair.’

Mystiske hændelser

Bloomberg har tidligere beskrevet, hvordan TDC i den periode registrerede en række mystiske hændelser.

TDC havde dengang en stærk mistanke om, at oplysninger om Ericssons bud var havnet hos Huawei.

Ifølge Bloomberg spredte der sig i denne periode en paranoid stemning hos TDC, hvor man frygtede, at mødelokaler blev aflyttet ligeso at der blev registreret droneaktivitet uden for et mødelokale i 15. etagers højde.

Samtidig var der indbrud i koncerndirektør Jens Aalsøs sommerhus i den periode, mens andre medarbejdere havde mistanke om, at de efter arbejde blev skygget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S