Huaweis hovedkvarter i Frankrig ransaget af politiet: Mistænkes for bestikkelse

Fransk politi har ransaget Huaweis hovedkvarter i Frankrig som led i efterforskning for svindel.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Fransk politi har ransaget kinesiske Huaweis franske hovedkvarter i Paris-bydelen Boulogne-Billancourt. Det skete i sidste uge, hvor fransk politi gennemførte en stor razzia mod hovedkvarteret.

Det skete som led i efterforskningen af det, som franskmændene kalder for ‘atteinte a la probite,’ der er en bred formulering i fransk lov, som typisk dækker over eksempelvis underslæb, bestikkelse, korruption eller misbrug af offentlige midler.

Ifølge flere kilder er razziaen del af en indledende efterforskning af sagen.

Kinesiske Huawei har bekræftet, at razziaen har fundet sted.

“Huawei har været i Frankrig i mere end 20 år og har altid overholdt alle love og regler. Huawei Frankrig ønsker ikke at kommentere efterforskningen, mens den pågår, men afventer roligt dens konklusioner,” meddeler Huawei til CNN.

Huawei er for tiden i gang med at opføre en fabrik i franske Alsace, som skal producere udstyr til trådløs 5G-kommunikation til det europæiske marked.

Selskabet er kendt for at være teknologisk langt fremme på 5G-området, men røg for nogle år siden ud i problemer i mange lande, der stod på tærsklen til at bygge 5G-netværk, da der blev rejst mistanke om, at selskabet er forbundet med den kinesiske stat.

Det gjaldt også herhjemme, hvor TDC i foråret 2019 haste-opsagde samarbejdet med Huawei til fordel for svenske Ericson.

Det er tidligere kommet frem, at den kinesiske ambassadør i Danmark, Deng Ying, gjorde det klart for den danske regering, at det kunne få konsekvenser, hvis ikke Huawei blev behandelt ‘fair.’

Mystiske hændelser

Bloomberg har tidligere beskrevet, hvordan TDC i den periode registrerede en række mystiske hændelser.

TDC havde dengang en stærk mistanke om, at oplysninger om Ericssons bud var havnet hos Huawei.

Ifølge Bloomberg spredte der sig i denne periode en paranoid stemning hos TDC, hvor man frygtede, at mødelokaler blev aflyttet ligeso at der blev registreret droneaktivitet uden for et mødelokale i 15. etagers højde.

Samtidig var der indbrud i koncerndirektør Jens Aalsøs sommerhus i den periode, mens andre medarbejdere havde mistanke om, at de efter arbejde blev skygget.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics