AI-bølgen får Arms aktiekurs til at eksplodere: Nu blandt de dyreste aktier i verden

Chip-selskabet Arms aktiekurs buldrer i vejret og er lige nu en af de dyreste aktier i forhold til forventningerne til selskabets omsætning - mere end det dobbelte end Nvidias.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Der er enorme forventninger til chipselskabets Arms fremtid i tid, hvor AI-bølgen for alvor er ved at få momentum.

Det afspejles tydeligt i den eksplosive udvikling, som Arms aktiekurs for tiden oplever.

Den er alene i løbet af den seneste uges tid steget med 110 procent og steg 40 procent alene i går mandag.

Arm-aktien var ifølge Bloomberg allerede inden de vilde stigninger en af de dyreste aktier i verden målt ud fra markedsværdi i forhold til selskabets omsætning.

De markante stigninger betyder, at aktiekursen målt ud fra markedsværdien nu er 40 gange den forventede omsætning over de kommende 12 måneder, skriver Bloomberg.

Det er markant højere end alle aktier, der handles på S&P 500-indekset i USA, herunder Nvidia, som ellers også i meget høj grad har nydt godt af kraftigt stigende efterspørgsel på kraftige AI-chip.

Bloomberg skriver, at analytikerne på Wall Street forventer, at Arms omsætning vil stige med 23 procent i år.

Til sammenligning forventes det, at Nvidias omsætning vil stige med 60 procent.

Alligevel er Nvidias aktiekurs kun halvt så dyr som Arm-aktien målt ud fra disse parametre med en forventet pris på 19 gange den forventede omsætning.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center Applikationer i PET

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job