AI-bølgen får Arms aktiekurs til at eksplodere: Nu blandt de dyreste aktier i verden

Chip-selskabet Arms aktiekurs buldrer i vejret og er lige nu en af de dyreste aktier i forhold til forventningerne til selskabets omsætning - mere end det dobbelte end Nvidias.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Der er enorme forventninger til chipselskabets Arms fremtid i tid, hvor AI-bølgen for alvor er ved at få momentum.

Det afspejles tydeligt i den eksplosive udvikling, som Arms aktiekurs for tiden oplever.

Den er alene i løbet af den seneste uges tid steget med 110 procent og steg 40 procent alene i går mandag.

Arm-aktien var ifølge Bloomberg allerede inden de vilde stigninger en af de dyreste aktier i verden målt ud fra markedsværdi i forhold til selskabets omsætning.

De markante stigninger betyder, at aktiekursen målt ud fra markedsværdien nu er 40 gange den forventede omsætning over de kommende 12 måneder, skriver Bloomberg.

Det er markant højere end alle aktier, der handles på S&P 500-indekset i USA, herunder Nvidia, som ellers også i meget høj grad har nydt godt af kraftigt stigende efterspørgsel på kraftige AI-chip.

Bloomberg skriver, at analytikerne på Wall Street forventer, at Arms omsætning vil stige med 23 procent i år.

Til sammenligning forventes det, at Nvidias omsætning vil stige med 60 procent.

Alligevel er Nvidias aktiekurs kun halvt så dyr som Arm-aktien målt ud fra disse parametre med en forventet pris på 19 gange den forventede omsætning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S