Så sort ser det altså heller ikke ud: Jorden er ikke på vej ud over kanten

Ny bog gør – med solide data i hånden og kæmpe ros fra Bill Gates i ryggen – op med forestillingen om, at klima, natur og menneskehed er på vej ud over kanten.

Artikel top billede

Det er nærliggende at få den tanke, at klimaets, naturens og verdens tilstand i almindelighed er så jammerlig, at det ikke rigtig gør nogen forskel, om vi enkeltvis – eller som menneskehed – prøver at trække i den anden retning.

Men dels går det på de fleste parametre langt bedre, end man skulle tro. Dels er det værste, man kan gøre, faktisk at give op, påpeger Hannah Ritchie.

Hun er forsker hos Our World In Data og udgav for en måneds tid siden bogen “Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet,” som har høstet omfattende ros fra blandt andet Bill Gates, der fik den i hånden en del tid før alle andre.

I bogen konstaterer hun med valide data på hånden, at det faktisk går fremad på næsten alle punkter, og at der er grund til håb.

For skovene breder sig verden over, byernes luft bliver stadig renere – og billig, grøn strøm tordner frem. Ja selv hvalerne, miljøsagens traditionelle poster boys, har det bedre end i mange, mange år.

Dertil kommer, at menneskeheden som helhed faktisk også klarer sig bedre end – ja – nærmest nogensinde. Færre sulter eller dør i krige, mens flere børn overlever de første kritiske år.

Desuden fremhæver Hannah Ritchie at den indsats, som samfund, virksomheder og borgere yder verden over for både klima, natur og for den sags skyld også menneskeheden selv, faktisk gør en stor og målbart positiv forskel.

Det lyder måske alt sammen måske en smule jubeloptimistisk. Men det er langt fra tilfældet, for forfatteren opridser også en række af de kæmpestore udfordringer, der venter os indenfor blandt andet klima og miljø.

Samtidig er der dog sket væsentlige fremskridt inden for teknologi, politik og samfundsmæssig bevidsthed, som kan anvendes til at håndtere udfordringerne effektivt.

Et af de primære budskaber i bogen er dog vigtigheden af at basere klima- og miljøpolitik på data og solid videnskab.

Ligesom Ritchie også fremhæver, hvordan fejlinformation og alarmisme kan føre til pessimisme og handlingslammelse, hvilket er skadeligt for både klode og menneskehed.

Derfor argumenterer hun for en mere nuanceret tilgang, hvor man både anerkender de fremskridt, der jo faktisk finder sted. Og hvor der fokuseres på løsninger, der både er bæredygtige og realistiske.

Men det kan man læse mere om i Not the End of the World, ligesom Bill Gates også følger op på sin egen anmeldelse af bogen ved at interviewe forfatteren i sin podcast, som du kan finde her eller på de gængse podcasttjenester.

Titel: Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet.

Forfatter: Hannah Ritchie.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S