Så sort ser det altså heller ikke ud: Jorden er ikke på vej ud over kanten

Ny bog gør – med solide data i hånden og kæmpe ros fra Bill Gates i ryggen – op med forestillingen om, at klima, natur og menneskehed er på vej ud over kanten.

Artikel top billede

Det er nærliggende at få den tanke, at klimaets, naturens og verdens tilstand i almindelighed er så jammerlig, at det ikke rigtig gør nogen forskel, om vi enkeltvis – eller som menneskehed – prøver at trække i den anden retning.

Men dels går det på de fleste parametre langt bedre, end man skulle tro. Dels er det værste, man kan gøre, faktisk at give op, påpeger Hannah Ritchie.

Hun er forsker hos Our World In Data og udgav for en måneds tid siden bogen “Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet,” som har høstet omfattende ros fra blandt andet Bill Gates, der fik den i hånden en del tid før alle andre.

I bogen konstaterer hun med valide data på hånden, at det faktisk går fremad på næsten alle punkter, og at der er grund til håb.

For skovene breder sig verden over, byernes luft bliver stadig renere – og billig, grøn strøm tordner frem. Ja selv hvalerne, miljøsagens traditionelle poster boys, har det bedre end i mange, mange år.

Dertil kommer, at menneskeheden som helhed faktisk også klarer sig bedre end – ja – nærmest nogensinde. Færre sulter eller dør i krige, mens flere børn overlever de første kritiske år.

Desuden fremhæver Hannah Ritchie at den indsats, som samfund, virksomheder og borgere yder verden over for både klima, natur og for den sags skyld også menneskeheden selv, faktisk gør en stor og målbart positiv forskel.

Det lyder måske alt sammen måske en smule jubeloptimistisk. Men det er langt fra tilfældet, for forfatteren opridser også en række af de kæmpestore udfordringer, der venter os indenfor blandt andet klima og miljø.

Samtidig er der dog sket væsentlige fremskridt inden for teknologi, politik og samfundsmæssig bevidsthed, som kan anvendes til at håndtere udfordringerne effektivt.

Et af de primære budskaber i bogen er dog vigtigheden af at basere klima- og miljøpolitik på data og solid videnskab.

Ligesom Ritchie også fremhæver, hvordan fejlinformation og alarmisme kan føre til pessimisme og handlingslammelse, hvilket er skadeligt for både klode og menneskehed.

Derfor argumenterer hun for en mere nuanceret tilgang, hvor man både anerkender de fremskridt, der jo faktisk finder sted. Og hvor der fokuseres på løsninger, der både er bæredygtige og realistiske.

Men det kan man læse mere om i Not the End of the World, ligesom Bill Gates også følger op på sin egen anmeldelse af bogen ved at interviewe forfatteren i sin podcast, som du kan finde her eller på de gængse podcasttjenester.

Titel: Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet.

Forfatter: Hannah Ritchie.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S