Store lønforhøjelser på vej til statslige it-ansatte - får mulighed for at forhandle sig til endnu mere

Med den nye overenskomst-aftale får de statslige it-ansatte en klækkelig lønforhøjelse - og det er afgørende, hvis ikke de skal smutte til velbetalte job i den private sektor.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

Med den nye overenskomst-aftale, som blev forhandlet på plads tirsdag, står de offentlige it-ansatte til at få en klækkelig lønforhøjelse over de kommende par år.

Overenskomsten betyder, at de statsligt ansatte - herunder it-folk - allerede 1. april står til at få en lønstigning på 4,87 procent fulgt af en yderligere lønstigning på 1,27 procent et år efter samt yderligere 0,2 procent 1. november 2025.

It-fagforbundet Prosa erklærer sig godt tilfreds med aftalen, som ifølge forbundssekretær Morten Rønne er med til at udligne forskellen mellem lønningerne for it-folk i den offentlige og private sektor.

“Jeg er ikke i tvivl om, at it-folk vil søge mod det private, hvis løngabet mellem offentlig og privatansat bliver for stort,” siger Morten Rønne.

Han peger på, at den nye overenskomst giver mulighed for en ekstraordinær lønforhandling i slutningen af 2025.

Det bliver muligt, hvis man kan se, at der er stor afstand til lønniveauet i den private sektor.

“I dag bliver mange it-folk ansat som dyre konsulenter i stedet for at blive ansat som medarbejdere. Årsagen er simpel: De offentlige it-lønninger er kommet for langt under et lønmatch med det private arbejdsmarked. Samtidig er netop konsulentydelser og udgifter til konsulenter i det offentlige under skarp kritik fra regering og flere partier i Folketinget. Derfor vil Prosa bide sig fast i bordet og følge lønudviklingen tæt de næste to år,” lyder det fra forbundssekretæren.

Læs også:

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS