Store lønforhøjelser på vej til statslige it-ansatte - får mulighed for at forhandle sig til endnu mere

Med den nye overenskomst-aftale får de statslige it-ansatte en klækkelig lønforhøjelse - og det er afgørende, hvis ikke de skal smutte til velbetalte job i den private sektor.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

Med den nye overenskomst-aftale, som blev forhandlet på plads tirsdag, står de offentlige it-ansatte til at få en klækkelig lønforhøjelse over de kommende par år.

Overenskomsten betyder, at de statsligt ansatte - herunder it-folk - allerede 1. april står til at få en lønstigning på 4,87 procent fulgt af en yderligere lønstigning på 1,27 procent et år efter samt yderligere 0,2 procent 1. november 2025.

It-fagforbundet Prosa erklærer sig godt tilfreds med aftalen, som ifølge forbundssekretær Morten Rønne er med til at udligne forskellen mellem lønningerne for it-folk i den offentlige og private sektor.

“Jeg er ikke i tvivl om, at it-folk vil søge mod det private, hvis løngabet mellem offentlig og privatansat bliver for stort,” siger Morten Rønne.

Han peger på, at den nye overenskomst giver mulighed for en ekstraordinær lønforhandling i slutningen af 2025.

Det bliver muligt, hvis man kan se, at der er stor afstand til lønniveauet i den private sektor.

“I dag bliver mange it-folk ansat som dyre konsulenter i stedet for at blive ansat som medarbejdere. Årsagen er simpel: De offentlige it-lønninger er kommet for langt under et lønmatch med det private arbejdsmarked. Samtidig er netop konsulentydelser og udgifter til konsulenter i det offentlige under skarp kritik fra regering og flere partier i Folketinget. Derfor vil Prosa bide sig fast i bordet og følge lønudviklingen tæt de næste to år,” lyder det fra forbundssekretæren.

Læs også:

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S