Ny dom slår fast: Svækkelse af kryptering er i strid med menneskerettighederne

Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol har afgjort, at krav om svækkelse af end-to-end-kryptering, kan være strid med borgernes menneskerettigheder.

Artikel top billede

Den europæiske menneskerettighedsdomstol slår i en nu afgørelse fast, at svækkelse af end-to-end-kryptering på uproportional vis riskerer at underminere menneskerettighederne.

Det skriver it-mediet Ars Technica.

Ifølge mediet kommer afgørelsen efter, at Ruslands efterretningstjeneste FSB siden 2017 har stillet krav om, at besked-appen Telegram skal dekryptere brugernes beskeder.

I et konkret tilfælde har de russiske myndigheder bedt om, at Telegram skulle dekryptere beskeder fra seks konkrete brugere, der ifølge den russiske stat er mistænkt for terrorisme.

Kan gå udover alle brugere

En ordre som Telegram ikke har fulgt, fordi det ifølge appen ikke har været teknisk muligt uden at kompromittere sikkerheden for alle appens brugere.

En påstand der i retssagen blev bakket op af flere eksperter. I retssagen påpegede eksperter også, at selv hvis muligheden for at omgå krypteringen ikke bliver brugt, så vil alene truslen om det kunne medvirke til selvcensur blandt brugerne.

Telegram er blevet ramt af bøder fra de russiske myndigheder, fordi appen ikke har fulgt kravet, og en enkelt russiske domstol har ifølge Ars Technica desuden krævet, at appen skulle blokeres.

Som reaktion på de russiske krav valgte flere brugere af appen at indbringe sagen for den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.

Kan få konsekvenser for EU-forslag

Selvom dommen tager udgangspunkt i en russisk sag, så kan afgørelsen også få indflydelse på EU's såkaldte chatkontrol-forslag, der vil pålægger besked-tjenester om at indbygge bagdøre i deres produkter, som gør det muligt for myndighederne at bryde end-to-end-kryptering.

Formålet med EU-forslaget er blandt andet at forhindre spredning af materiale med seksuelle overgreb på børn.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest