Ny dom slår fast: Svækkelse af kryptering er i strid med menneskerettighederne

Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol har afgjort, at krav om svækkelse af end-to-end-kryptering, kan være strid med borgernes menneskerettigheder.

Artikel top billede

Den europæiske menneskerettighedsdomstol slår i en nu afgørelse fast, at svækkelse af end-to-end-kryptering på uproportional vis riskerer at underminere menneskerettighederne.

Det skriver it-mediet Ars Technica.

Ifølge mediet kommer afgørelsen efter, at Ruslands efterretningstjeneste FSB siden 2017 har stillet krav om, at besked-appen Telegram skal dekryptere brugernes beskeder.

I et konkret tilfælde har de russiske myndigheder bedt om, at Telegram skulle dekryptere beskeder fra seks konkrete brugere, der ifølge den russiske stat er mistænkt for terrorisme.

Kan gå udover alle brugere

En ordre som Telegram ikke har fulgt, fordi det ifølge appen ikke har været teknisk muligt uden at kompromittere sikkerheden for alle appens brugere.

En påstand der i retssagen blev bakket op af flere eksperter. I retssagen påpegede eksperter også, at selv hvis muligheden for at omgå krypteringen ikke bliver brugt, så vil alene truslen om det kunne medvirke til selvcensur blandt brugerne.

Telegram er blevet ramt af bøder fra de russiske myndigheder, fordi appen ikke har fulgt kravet, og en enkelt russiske domstol har ifølge Ars Technica desuden krævet, at appen skulle blokeres.

Som reaktion på de russiske krav valgte flere brugere af appen at indbringe sagen for den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.

Kan få konsekvenser for EU-forslag

Selvom dommen tager udgangspunkt i en russisk sag, så kan afgørelsen også få indflydelse på EU's såkaldte chatkontrol-forslag, der vil pålægger besked-tjenester om at indbygge bagdøre i deres produkter, som gør det muligt for myndighederne at bryde end-to-end-kryptering.

Formålet med EU-forslaget er blandt andet at forhindre spredning af materiale med seksuelle overgreb på børn.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job