Ny dom slår fast: Svækkelse af kryptering er i strid med menneskerettighederne

Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol har afgjort, at krav om svækkelse af end-to-end-kryptering, kan være strid med borgernes menneskerettigheder.

Artikel top billede

Den europæiske menneskerettighedsdomstol slår i en nu afgørelse fast, at svækkelse af end-to-end-kryptering på uproportional vis riskerer at underminere menneskerettighederne.

Det skriver it-mediet Ars Technica.

Ifølge mediet kommer afgørelsen efter, at Ruslands efterretningstjeneste FSB siden 2017 har stillet krav om, at besked-appen Telegram skal dekryptere brugernes beskeder.

I et konkret tilfælde har de russiske myndigheder bedt om, at Telegram skulle dekryptere beskeder fra seks konkrete brugere, der ifølge den russiske stat er mistænkt for terrorisme.

Kan gå udover alle brugere

En ordre som Telegram ikke har fulgt, fordi det ifølge appen ikke har været teknisk muligt uden at kompromittere sikkerheden for alle appens brugere.

En påstand der i retssagen blev bakket op af flere eksperter. I retssagen påpegede eksperter også, at selv hvis muligheden for at omgå krypteringen ikke bliver brugt, så vil alene truslen om det kunne medvirke til selvcensur blandt brugerne.

Telegram er blevet ramt af bøder fra de russiske myndigheder, fordi appen ikke har fulgt kravet, og en enkelt russiske domstol har ifølge Ars Technica desuden krævet, at appen skulle blokeres.

Som reaktion på de russiske krav valgte flere brugere af appen at indbringe sagen for den Europæiske Menneskerettighedsdomstol.

Kan få konsekvenser for EU-forslag

Selvom dommen tager udgangspunkt i en russisk sag, så kan afgørelsen også få indflydelse på EU's såkaldte chatkontrol-forslag, der vil pålægger besked-tjenester om at indbygge bagdøre i deres produkter, som gør det muligt for myndighederne at bryde end-to-end-kryptering.

Formålet med EU-forslaget er blandt andet at forhindre spredning af materiale med seksuelle overgreb på børn.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse