Kinesisk teknologigigant forsøger at overtage Elgiganten: Budkrig i gang

En budkrig om at købe Elgiganten er lige nu i gang, og Nordens største sælger af forbrugerelektronik kan meget vel være på vej til at få en kinesisk ejer.

Artikel top billede

(Foto: Elgiganten PR-foto: © 2019 Jens Panduro / PANDURO JENS)

Elgiganten er kendt for sine tilbud på alt lige fra tv , telefoner og vaskemaskiner, men nu er Nordens største sælger af forbrugerelektronik selv blevet offer for et tilbud, der er svært at sige nej til.

For en decideret budkrig om at købe den britiske varehuskæde Currys plc, som blandt andet ejer Elgiganten, er i weekenden brudt ud.

På den ene side står den kinesiske teknologigigant JD.com, mens det amerikanske investeringsselskab Elliott Investment Management står på den anden.

Elgigantens britiske ejer har i weekenden afvist et tilbud fra Elliott Investment Management, der tilbød at købe Currys plc for 62,90 pence per aktie – hvilket svarer til 32 procent over den værdi, Currys plc-aktien havde i fredags.

Men det fornemme tilbud afviste Currys blank med den begrundelse, at det “markant undervurderer værdien og fremtidsudsigterne” for selskabet. Det skriver Børsen.

Og i dag har kinesiske JD.com så meldt sig på banen og bekræftet, at de lige nu er i opkøbsforhandlinger om at købe Elgigant-ejeren.

Hvorvidt JD.com har givet et decideret tilbud er endnu uvist, men investorerne er enormt glade for, at der nu er kamp om, hvem der kommer til at eje Currys og dermed Elgiganten.

Currys plc-aktien stiger i skrivende stund med hele 35,3 procent på den britiske børs.
Forhandlingerne blev søndag offentliggjort af den britiske avis The Telegraph.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job