EU tager nyt våben i brug: TikTok skal granskes for manglende beskyttelse af børn

EU er i sving med at bruge den nye Digital Services Act, og kinesiske TikTok skal som et af de første selskaber granskes for manglende beskyttelse af de virkelig mange børn, som bruger platformen.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Digital Services Act (DSA) er bestemt ikke TikToks kop the.

I forvejen har kinesiske Bytedance, som står bag TikTok, brokket sig over at skulle betale et årligt tilsynsgebyr til EU, og nu har EU så netop indledt en officiel undersøgelse af, om TikTok faktisk overholder DSA og sørger for tilstrækkelig beskyttelse af de mange børn, som bruger tjenesten. Det skriver Reuters.

Ifølge et dokument, som Reuters har set, skriver EU-komissær med ansvar for det indre marked, Thierry Breton, følgende.

“Beskyttelse af mindreårige er en topprioritet for DSA. Som en platform, der når millioner af børn og teenagere, skal TikTok fuldstændigt overholde DSA og har samtidig en særlig rolle at spille i online-beskyttelsen af mindreårige”

TikTok er nummer to i rækken af selskaber, der granskes i medfør af DSA. Det sociale medie X er det første. Der gives bøder på op til seks procent af et selskabs globale omsætning hvis man bryder DSA-reglerne.

DSA er en forordning fra EU, hvor der indføres en række nye regler for store digitale platforme. Det tæller onlinemarkedspladser, sociale netværk, indholdsdelingsplatforme, appbutikker og online rejse- og indkvarteringsplatforme.

Kort fortalt går forordningen ud på, at store platforme med over 45 millioner månedlige brugere i højere grad skal kontrollere det indhold, der deles for at undgå skadeligt indhold.

Meta og TikTok har sagsøgt EU-Kommissionen, da selskaberne mener, at udregningen af tilsynsgebyret i forbindelse med DSA er fejlagtig.

Computerworld har modtaget denne kommentar til artiklen fra TikToks danske kommunikationsbureau, Holm Kommunikation:

"TikTok har været banebrydende med funktioner og indstillinger, der skal beskytte teenagere og holde unge under 13 år væk fra platformen – dette er problemer, som hele branchen kæmper med. Vi vil fortsætte vores samarbejde med eksperter og branchen for at sikre trygheden for unge mennesker på TikTok, og vi ser frem til nu at få mulighed for at forklare om vores arbejde i detaljer til Kommissionen."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job