Streaming: Netflix vækker berømt animeret serie til live

Aang, Katara og Sokka er tilbage i en live-action udgave af “Avatar: The Last Airbender” som udkommer på Netflix.

Artikel top billede

Det er ganske få animerede serier, der kan bryste sig af lige så stor succes som Nickelodeons “Avatar: The Last Airbender”.

Med sin flotte score på 9,3/10 på IMDb, regnes de tre sæsoner for at være én af de bedste animerede serier nogensinde.

Tidligere har man forsøgt at gøre første del af serien til en live-action film, men det blev mildest talt ingen succes. Så nu forsøger Netflix sig i stedet med en live-action udgave i serieformat.

Selve Avatar-universet foregår i en verden, der er opdelt af fire nationer, som hver især er opkaldt efter et af de fire grundelementer: Jord, ild, vand og luft.

Nogle mennesker – de såkaldte "benders" – kan manipulere grundelementet fra deres respektive nation og bruge det i for eksempel kamp.

Der er dog kun én person, som kan betvinge alle elementerne. Nemlig den såkaldte Avatar.

Hver gang en Avatar dør, bliver en ny Avatar genfødt i en anden krop. I den tid hvor serien udspiller sig, er det den tolvårige Aang, som er Avatar.

Det er hans opgave at sikre fred mellem alle nationerne, og derfor må han forhindre den skruppelløse Lord Ozai og hans Fire Nation i at overtage verden.

På rollelisten er bl.a Gordon Comier som Aang, mens henholdsvis Ian Ousley og Kiawentiio spiller Aangs to medrejsende, Sokka og Katara.

Serien vil indeholde i alt otte episoder, og er dermed væsentlig kortere end tegnefilmen.

Derfor er det også spændende, hvordan Netflix får skåret alt det overskydende væk uden at gå på kompromis med historien.

Hvordan det er gået, kan man måske få et fingerpeg om på traileren her.

Serien udkommer 22. februar og kan streames fra Netflix.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura