Her er historien om de bugs, der første til nogle af verdens største computernedbrud

Verdens formentlig første computernedbrud blev udløst af et møl. Ny bog opruller 40 skrækeksempler på, hvordan små teknologiske skæverter fik katastrofale konsekvenser.

Artikel top billede

I 1990’erne kunne printere være hjemmekontorets forbandelse med ringe arkfødere, slatne patroner, mystiske drivere og tvivlsomme kabler.

Routere og modems var heller ikke altid lige samarbejdsvillige. Heldigvis arter meget hardware sig pænere i dag, så kædens svage led er nok nærmere vores software.

Fejlramt kode koster årligt milliarder af dollars, og konsekvenserne er globale. Har man nerverne til det, har Delvis Echeverria samlet det værste fra teknologiens rædselskabinet i ”Forty Stories of Error.”

Delvis Echeverria er bachelor i computervidenskab og har en master i softwarekvalitet. I 15 år har han stresstestet software inden for adskillige brancher og kender alt til, hvor fejl og sårbarheder opstår.

Med internettets hastighed og mængden af opkoblede IoT-devices er vi mere afhængige af velfungerende software end nogensinde. Alene tanken om, hvad en kodelinje kan få af betydning, får det til at løbe koldt ned ad ryggen. Tænk blot på dramaet omkring Y2K.

En tur i tidsmaskinen

Vi skal dog lige en tur i tidsmaskinen først. Bogens første del fokuserer på baggrunden for slangudtrykket ”bug”.

I september 1947 fandt amerikanske computerfolk nemlig et møl, der havde forvildet sig ind i en computer på Harvard University og lavede ravage i teknikken.

Udtrykket ”bug” forbindes ofte med programmøren Grace Hopper, men længere tilbage i tiden var opfinderen Thomas Edison dog også plaget af smådyr i sine tekniske installationer.

Bug er blevet et paraply-udtryk for fejl, der skal rettes. Sker det ikke, er konsekvenserne i værste fald fatale, hvilket anden del af bogen handler om.

Mere konkret får vi 40 historier om såkaldte bugs, og den skæbnesvangre betydning det fik inden for blandt andet politik, rumfart og musik.

Bogen oplister ikke kun gyserhistorier om løbske ”orme” og missiler. Echeverria giver også et indblik i computerens forsatte udvikling, vores indsats for at undgå fejl og de løsninger, som får bugt med dem. Især den evige følgesvend, the bug.

Titel: Forty Stories of Error.

Forfatter: Delvis Echeverria.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job