Klodens hurtigste processor er spottet: Priser på endnu ikke offentliggjort CPU florerer hos forhandlerne

Intel når nye frekvens-højder med sin kommende Core i9 14900KS processor. Nu dukker den endnu ikke offentliggjorte processor op i nethandlen.

Artikel top billede

Afløseren til 6,0 GHz-rekordholderen kan bestilles allerede nu. (Foto: Intel PR)

En ny hurtigløber af en processor fra amerikanske Intel er lige om hjørnet: En særlig ’KS’ processor bygget omkring Intels nye 14. generations Core-teknologi.

Processoren lever under modelnavnet Core i9-14900KS, hvor S’et til sidst indikerer, at der er tale om toptunet versioner af Intels nuværende top-processor til gamere, Core i9-14900K.

I begge processorer diskes op med otte performance-kerner og 16 strømeffektive kerner, der sammen kan adressere op til 32 regnetråde.

KS-processoren er dog indstillet på at gøre det bedst i spurter, ved at snurre med op til svimlende 6,2 GHz, mod 6,0 GHz i den nuværende topmodel, noterer netmediet Toms Hardware.

Det gør den nye processor til klodens hurtigst snurrende til dato – en titel, som tidligere gik til forgængerne Intel Core i9 14900K og i9 13900KS. De høje frekvenser har bidraget til at gøre serien populær blandt gamere, hvor få, men lynhurtige regnekerner giver gevinst i en række spil.

Den ekstreme frekvens vil dog også udfordre ens systems køleevne og strømforsyning, da processoren kan trække op til 410 watt alene – halvanden gange så meget som den i forvejen hidsige 14900K. I praksis er den nye processor dog målt til at trække 339 watt, skriver mediet.

Dukker op rundt omkring i Europa

Intels nye flagskibs-processor står til at debutere en gang i marts, men er allerede begyndt at dukke op i den europæiske nethandel, lyder det.

Både franske, østrigske og schweiziske forhandlere tilbyder den endnu ikke offentliggjorte processor til priser fra 640,29 euro, eksklusiv moms. Det svarer til omtrent 4.770 kroner før moms.

Prisen svarer til en merpris på omkring 20 procent i forhold til den almindelige 14900K som i dag findes til priser fra 4.780 kroner i den danske nethandel.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS