Better Collective stormer frem og satser på at nå tre milliarder kroner i omsætning i år

En af de absolut mest værdifulde danske it-succeser, Better Collective, kom ud af 2023 med tocifret vækst i både omsætning og indtjening.

Artikel top billede

2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe, siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective. (Foto: Thomas Tolstrup)

Sportsmediegruppen Better Collective havde et virkelig godt 2023. Og forventningerne til 2024 er imponerende.

Better Collectives omsætning voksede i 2023 med 21 procent til 2,4 milliarder kroner, mens indtjeningen gik frem med 31 procent før særlige poster og landede på 827 millioner kroner.

Med en valuation på 9,5 milliarder kroner i Computerworlds seneste udgave af Top 50, er selskabet et af de bedst placerede på listen over de mest værdifulde danske it-succeser. 2024-udgaven af Top 50 bliver offentliggjort i morgen

Better Collective venter desuden tocifret salgs- og indtjeningsvækst i 2024. Selskabet regner med at lande en omsætning på mellem 2,9 og 3,1 milliarder kroner, og forventningen til indtjeningen før særlige poster - såkaldt EBITDA - forventes at ramme mellem 930 millioner og 1 milliard kroner.

“Takket være en fantastisk indsats af alle medarbejdere i Better Collective blev 2023 et fremgangsrigt år på tværs af gruppen præget af profitabel vækst, samtidig med at vi fortsatte vores strategiske investeringer for at lægge fundamentet for fremtiden,” siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective.

“Jeg er glad for at se, hvordan vi fortsætter med at udvikle engagerende sportsindhold og tiltrække flere sportsfans til vores sportsmediebrands, alt imens vi konsekvent leverer værdi til vores partnere. 2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe,” siger Jesper Søgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice