Better Collective stormer frem og satser på at nå tre milliarder kroner i omsætning i år

En af de absolut mest værdifulde danske it-succeser, Better Collective, kom ud af 2023 med tocifret vækst i både omsætning og indtjening.

Artikel top billede

2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe, siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective. (Foto: Thomas Tolstrup)

Sportsmediegruppen Better Collective havde et virkelig godt 2023. Og forventningerne til 2024 er imponerende.

Better Collectives omsætning voksede i 2023 med 21 procent til 2,4 milliarder kroner, mens indtjeningen gik frem med 31 procent før særlige poster og landede på 827 millioner kroner.

Med en valuation på 9,5 milliarder kroner i Computerworlds seneste udgave af Top 50, er selskabet et af de bedst placerede på listen over de mest værdifulde danske it-succeser. 2024-udgaven af Top 50 bliver offentliggjort i morgen

Better Collective venter desuden tocifret salgs- og indtjeningsvækst i 2024. Selskabet regner med at lande en omsætning på mellem 2,9 og 3,1 milliarder kroner, og forventningen til indtjeningen før særlige poster - såkaldt EBITDA - forventes at ramme mellem 930 millioner og 1 milliard kroner.

“Takket være en fantastisk indsats af alle medarbejdere i Better Collective blev 2023 et fremgangsrigt år på tværs af gruppen præget af profitabel vækst, samtidig med at vi fortsatte vores strategiske investeringer for at lægge fundamentet for fremtiden,” siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective.

“Jeg er glad for at se, hvordan vi fortsætter med at udvikle engagerende sportsindhold og tiltrække flere sportsfans til vores sportsmediebrands, alt imens vi konsekvent leverer værdi til vores partnere. 2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe,” siger Jesper Søgaard.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S