Better Collective stormer frem og satser på at nå tre milliarder kroner i omsætning i år

En af de absolut mest værdifulde danske it-succeser, Better Collective, kom ud af 2023 med tocifret vækst i både omsætning og indtjening.

Artikel top billede

2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe, siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective. (Foto: Thomas Tolstrup)

Sportsmediegruppen Better Collective havde et virkelig godt 2023. Og forventningerne til 2024 er imponerende.

Better Collectives omsætning voksede i 2023 med 21 procent til 2,4 milliarder kroner, mens indtjeningen gik frem med 31 procent før særlige poster og landede på 827 millioner kroner.

Med en valuation på 9,5 milliarder kroner i Computerworlds seneste udgave af Top 50, er selskabet et af de bedst placerede på listen over de mest værdifulde danske it-succeser. 2024-udgaven af Top 50 bliver offentliggjort i morgen

Better Collective venter desuden tocifret salgs- og indtjeningsvækst i 2024. Selskabet regner med at lande en omsætning på mellem 2,9 og 3,1 milliarder kroner, og forventningen til indtjeningen før særlige poster - såkaldt EBITDA - forventes at ramme mellem 930 millioner og 1 milliard kroner.

“Takket være en fantastisk indsats af alle medarbejdere i Better Collective blev 2023 et fremgangsrigt år på tværs af gruppen præget af profitabel vækst, samtidig med at vi fortsatte vores strategiske investeringer for at lægge fundamentet for fremtiden,” siger Jesper Søgaard, medstifter og administrerende direktør for Better Collective.

“Jeg er glad for at se, hvordan vi fortsætter med at udvikle engagerende sportsindhold og tiltrække flere sportsfans til vores sportsmediebrands, alt imens vi konsekvent leverer værdi til vores partnere. 2023 markerede sig alt i alt som et år, hvor vi gjorde betydelige fremskridt i retning af vores vision om at blive den førende digitale sportsmediegruppe,” siger Jesper Søgaard.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S