Ny gratis offentlig varslingstjeneste skal advare små virksomheder om sårbarheder og risiko for cyberangreb

Så er en ny offentlig varslingstjenste for SMV’er sat i søen af regeringen. Tilmeld dig gratis og få ugentlige advarsler om mulige sårbarheder.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Digitaliseringsstyrelsen har sat gang i en gratis offentlig varslingstjeneste for SMV’er. Tilmeldte virksomheder vil hver uge få varsler om aktuelle sårbarheder i de mest almindelige it-systemer.

Varslerne kan fås i to versioner: En teknisk form eller i en mere forenklet form. Det gør, at varslerne både kan bruges af virksomheder, der selv arbejder aktivt med deres egen sikkerhed, samt af mindre virksomheder, der har outsourcet deres cybersikkerhed.

Varslerne er udvalgt af Center for Cybersikkerhed.

”Vi skal som samfund, borgere og virksomheder værne os bedre mod hackere og cyberkriminelle. Selvom sikkerheden er virksomhedens eget ansvar, ønsker vi at støtte dem bedst muligt, da det særligt for mindre virksomheder kan være en stor udfordring. Derfor er jeg glad for, at vi nu kan præsentere en varslingstjeneste, der gør det lettere for virksomheder at beskytte sig selv,” siger digitaliseringsminister Marie Bjerre.

Analysen ’Digital sikkerhed i danske SMV’er, 2023’ viser, at selvom det går fremad med sikkerheden, er der fortsat 35 procent af de små og mellemstore virksomheder, der har et for lavt digitalt sikkerhedsniveau i forhold til deres risikoprofil.

Joen Magieres, politisk konsulent i Dansk Erhverv, er godt tilfreds med den nye varslingstjeneste for SMV’er.:

”Det er udmærket. SMV'erne er særligt udfordrede og har brug for en hjælpende hånd fra myndighederne. Og dette tiltag kan sikkert være en fin hjælp for nogle virksomheder, hvis man gør det rigtigt og sørger for, at varslinger kommer i følgeskab med god vejledning”, siger han.

“I Dansk Erhverv ser vi det som et positivt tegn på, at regeringen også vil tage en del af ansvaret for at styrke dialogen med det private erhvervsliv om cybersikkerhed. Dog kommer det næppe til at løse udfordringen alene. Derfor er det essentielt, at man ydermere indfrier de ambitioner, man har stillet på cybersikkerhed i de igangværende forsvarsforligsforhandlinger,” siger Joen Magieres.

Det er som nævnt gratis at tilmelde sig varslingsordningen, og små og mellemstore virksomheder kan tilmelde sig her.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos