Kinesiske Temu køber vildt ind af Google-annoncer, og det presser danske webshops alvorligt

Den kinesiske webshop Temu har  sat gang i en voldsom offensiv i Danmark. Det samme gælder Amazon og kinesiske Shein, og det lægger et voldsomt pres på danske webshops.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Hvis du synes, at du støder på varer fra Temu hele tiden, når du bevæger dig rundt på nettet, så er det ikke helt skævt.

Den kinesiske webshop har siden efteråret sat gang i en ganske voldsom indsats for at komme ind på det danske marked, og det rammer mange danske webshops, for priserne på annoncer på Google, som mange webshops foretrækker, er røget helt op i skyerne.

Temu køber simpelthen alle de placeringer på Google, selskabet kan.

Annoncer på Google sælges på en slags børs, hvor man byder på de søgeord, man som virksomhed gerne vil have sine varer eksponeret sammen med.

”Det er en syg case, hvor alle vi e-handlere sidder og betaler mere og mere til Google, fordi kinesiske Temu får Googles priser til at stige. Så man skal virkelig holde tungen lige i munden lige nu,” siger Ivan Jæger Christiansen, administrerende direktør for Runningxpert Group, der blandt andet står bag Løbeshop.dk, til Finans.

Ifølge danske Proshop har Amazon og kinesiske Shein sat gang i en tilsvarende voldsom offensiv i Danmark.

Amazon begyndte offensiven i begyndelsen af januar. Selskabet har netop lanceret en dansksproget version af Amazons tyske site.

Varerne, der sælges af Temu, ligner ganske voldsomt den slags, der også sælges af kinesiske Wish - altså meget billige produkter, som ofte lægger sig op ad mærkevarer til helt andre priser.

Ifølge Proshop køber Temu da også nøgleord på Google for originale varemærker, selv om det ikke er det, selskabet sælger.

Senest er det kommet frem, at meget af det legetøj, der sælges på platformen, er ulovligt at sælge i Europa.

Paraplyorganisationen for den europæiske legetøjsindustri TIE har fået undersøgt 19 stykker legetøj købt på Temu. Ingen af produkterne overholdt europæiske lovkrav, og 95 procent af det undersøgte legetøj var decideret farlige for børn.

Den danske legebranche og Dansk Erhverv ønsker skærpede EU-regler.

I sagen om det ulovlige legetøj skriver Temus PR-bureau Agera følgende officielle kommetar fra Temu:

“Efter at have modtaget testresultaterne iværksatte vi straks en intern undersøgelse. 12 af produkterne var allerede blevet fjernet gennem den rutinemæssige produktgennemgang, vi udfører. Vi fjernede hurtigt de resterende produkter den 8. februar 2024. Derfor er ingen af ​​de 19 produkter tilgængelige på vores hjemmeside længere.”

“Produktsikkerhed er af største betydning for os, og vi har styrket overvågningen af ​​denne produktgruppe og dens krav. Vi vil øjeblikkeligt fjerne ikke-kompatible produktlister, så snart vi bliver opmærksomme på dem. Vi har også givet yderligere vejledning til tredjepartssælgere om de skrav, de skal følge.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job