Stort russisk hackerangreb mod Danmark: Lufthavnes hjemmesider lagt ned

Flere danske lufthavnes hjemmesider er blandt de ramte af stort russisk DDoS-angreb, der har ramt i weekenden.

Artikel top billede

Københavns Lufthavns website blev søndag lagt ned af et hackerangreb, som betød, at al info om lufttrafik og lignende forsvandt.

Det samme skete for flere mindre lufthavnes hjemmesider, ligesom Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommunes hjemmesider er blevet ramt og lagt ned.

“Vi oplever i øjeblikket et massivt hacker-angreb på cph.dk, som vi arbejder på at afværge,” meddelte lufthavnen søndag eftermiddag i et Facebook-opslag.

Hacker-angrebet ramte ikke lufthavnens app, som brugerne altså fortsat kunne anvende - men håndteringen af den for lufthavnen indbringende betalings-parkering blev ramt.

“Angrebet påvirker også booking af parkeringspladser. Skal du parkere i lufthavnen indenfor de næste par timer, så kan du blot køre herud og og parkere – også uden at booke på forhånd,” lyder det fra lufthavnen.

Mandag morgen er siden oppe at køre igen.

Angrebet ramte også Bornholms Lufthavn, Thisted Lufthavn (som drives af Thisted Kommune), Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommune.

På Facebook skrev Thisted Kommune søndag formiddag på Facebook, at kommunen var ramt af et ‘massivt hackerangreb’ og at kommunen ‘forventer at have udfordringer i disse dage.’

Thisted Lufthavns hjemmeside er mandag morgen oppe at køre igen. Det samme gælder Thisted Kommunes hjememside.

Din Offentlige Transport og Movias hjemmeside er fortsat utilgængelige mandag morgen.

Russiske hackere

It.-sikkerhedseksperten Peter Kruse skrev søndag på LinkedIn, at det er er den russiske hackergruppe NoName, der står bag angrebet.

Russiske NoName skriver på det sociale medie Telegram, at det store angreb skyldes statsminister Mette Frederiksens nye løfte om at støtte Ukraine i de kommende 10 år.

NoName skrev søndag på Telegram, at gruppen for anden dag i træk var i gang med at give Danmark en ‘uforglemmelig weekend.’

Peter Kruse siger til TV 2, at han regner med, at flere danske hjemmesider i de kommende dage vil blive ramt af DDoS-angreb.

Jan Kaastrup gør opmærksom på, at DDoS-angreb er relativt ufarlige, selv om de kan være genererende.

“Det er ret uskyldigt. Jeg ser det lidt som børnestreger. Og så er det selvfølgelig propaganda, for de er støttet af den russiske stat, det er helt sikkert,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet