Stort russisk hackerangreb mod Danmark: Lufthavnes hjemmesider lagt ned

Flere danske lufthavnes hjemmesider er blandt de ramte af stort russisk DDoS-angreb, der har ramt i weekenden.

Artikel top billede

Københavns Lufthavns website blev søndag lagt ned af et hackerangreb, som betød, at al info om lufttrafik og lignende forsvandt.

Det samme skete for flere mindre lufthavnes hjemmesider, ligesom Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommunes hjemmesider er blevet ramt og lagt ned.

“Vi oplever i øjeblikket et massivt hacker-angreb på cph.dk, som vi arbejder på at afværge,” meddelte lufthavnen søndag eftermiddag i et Facebook-opslag.

Hacker-angrebet ramte ikke lufthavnens app, som brugerne altså fortsat kunne anvende - men håndteringen af den for lufthavnen indbringende betalings-parkering blev ramt.

“Angrebet påvirker også booking af parkeringspladser. Skal du parkere i lufthavnen indenfor de næste par timer, så kan du blot køre herud og og parkere – også uden at booke på forhånd,” lyder det fra lufthavnen.

Mandag morgen er siden oppe at køre igen.

Angrebet ramte også Bornholms Lufthavn, Thisted Lufthavn (som drives af Thisted Kommune), Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommune.

På Facebook skrev Thisted Kommune søndag formiddag på Facebook, at kommunen var ramt af et ‘massivt hackerangreb’ og at kommunen ‘forventer at have udfordringer i disse dage.’

Thisted Lufthavns hjemmeside er mandag morgen oppe at køre igen. Det samme gælder Thisted Kommunes hjememside.

Din Offentlige Transport og Movias hjemmeside er fortsat utilgængelige mandag morgen.

Russiske hackere

It.-sikkerhedseksperten Peter Kruse skrev søndag på LinkedIn, at det er er den russiske hackergruppe NoName, der står bag angrebet.

Russiske NoName skriver på det sociale medie Telegram, at det store angreb skyldes statsminister Mette Frederiksens nye løfte om at støtte Ukraine i de kommende 10 år.

NoName skrev søndag på Telegram, at gruppen for anden dag i træk var i gang med at give Danmark en ‘uforglemmelig weekend.’

Peter Kruse siger til TV 2, at han regner med, at flere danske hjemmesider i de kommende dage vil blive ramt af DDoS-angreb.

Jan Kaastrup gør opmærksom på, at DDoS-angreb er relativt ufarlige, selv om de kan være genererende.

“Det er ret uskyldigt. Jeg ser det lidt som børnestreger. Og så er det selvfølgelig propaganda, for de er støttet af den russiske stat, det er helt sikkert,” siger han.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S