Stort russisk hackerangreb mod Danmark: Lufthavnes hjemmesider lagt ned

Flere danske lufthavnes hjemmesider er blandt de ramte af stort russisk DDoS-angreb, der har ramt i weekenden.

Artikel top billede

Københavns Lufthavns website blev søndag lagt ned af et hackerangreb, som betød, at al info om lufttrafik og lignende forsvandt.

Det samme skete for flere mindre lufthavnes hjemmesider, ligesom Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommunes hjemmesider er blevet ramt og lagt ned.

“Vi oplever i øjeblikket et massivt hacker-angreb på cph.dk, som vi arbejder på at afværge,” meddelte lufthavnen søndag eftermiddag i et Facebook-opslag.

Hacker-angrebet ramte ikke lufthavnens app, som brugerne altså fortsat kunne anvende - men håndteringen af den for lufthavnen indbringende betalings-parkering blev ramt.

“Angrebet påvirker også booking af parkeringspladser. Skal du parkere i lufthavnen indenfor de næste par timer, så kan du blot køre herud og og parkere – også uden at booke på forhånd,” lyder det fra lufthavnen.

Mandag morgen er siden oppe at køre igen.

Angrebet ramte også Bornholms Lufthavn, Thisted Lufthavn (som drives af Thisted Kommune), Movia, Din Offentlige Transport og Thisted Kommune.

På Facebook skrev Thisted Kommune søndag formiddag på Facebook, at kommunen var ramt af et ‘massivt hackerangreb’ og at kommunen ‘forventer at have udfordringer i disse dage.’

Thisted Lufthavns hjemmeside er mandag morgen oppe at køre igen. Det samme gælder Thisted Kommunes hjememside.

Din Offentlige Transport og Movias hjemmeside er fortsat utilgængelige mandag morgen.

Russiske hackere

It.-sikkerhedseksperten Peter Kruse skrev søndag på LinkedIn, at det er er den russiske hackergruppe NoName, der står bag angrebet.

Russiske NoName skriver på det sociale medie Telegram, at det store angreb skyldes statsminister Mette Frederiksens nye løfte om at støtte Ukraine i de kommende 10 år.

NoName skrev søndag på Telegram, at gruppen for anden dag i træk var i gang med at give Danmark en ‘uforglemmelig weekend.’

Peter Kruse siger til TV 2, at han regner med, at flere danske hjemmesider i de kommende dage vil blive ramt af DDoS-angreb.

Jan Kaastrup gør opmærksom på, at DDoS-angreb er relativt ufarlige, selv om de kan være genererende.

“Det er ret uskyldigt. Jeg ser det lidt som børnestreger. Og så er det selvfølgelig propaganda, for de er støttet af den russiske stat, det er helt sikkert,” siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS