Helt ny bog sætter AI-projekter på skinner - og du kan hente den gratis

Applying Artificial Intelligence: The Practitioner's Handbook” af Dan Rose Johansen forklarer, hvordan man konkret kommer i gang med AI – og den elektroniske udgave er gratis på Amazon frem til på lørdag 2. marts.

Artikel top billede

De fleste vil være enige i, at AI fik sit helt store gennembrud i offentligheden med ChatGPT. Men en af forudsætningerne for de stadig mere talrige og kraftfulde AI-modeller har været en massiv reduktion i prisen på den computerkraft, der kræves for at træne dem.

For hvor det kostede over $2.000 at træne en model til 93 procents nøjagtighed i 2017, er prisen i dag under $7,5.

Og hvor processen tog 13 dage i 2017, tager træningen nu ofte kun få sekunder. Det er den slags nærmest eksponentielle mønstre i udviklingen, der gør teknologien så attraktiv at bygge ind i forretning og processer.

Det kan man bl.a. læse i den helt nye bog ”Applying Artificial Intelligence: The Practitioner's Handbook” af danske Dan Rose Johansen.

Men som titlen antyder, handler den i endnu højere grad om, hvordan man i praksis anvender AI.

Uanset om man primært arbejder med én model eller man – som iværksætter og forfatter Lars Tvede anbefaler i bogens forord – eksperimenterer med at lade flere AI-modeller samarbejde om at løse en udfordring.

Applying Artificial Intelligence henvender sig direkte til dem, som søger at identificere processer og opgaver, der kan optimeres ved hjælp af AI.

Derfor rummer den blandt andet også råd om, hvordan man gør netop dét – og dernæst tilrettelægger, prioriterer, gennemfører og idriftsætter AI-projektet i praksis.

Her er også en opsummering af, hvad AI er (og ikke er) samt af centrale begreber. Endelig får man en gennemgang af den metode, som forfatteren selv gør brug af, når han i sin virksomhed hjælper klienter med at anvende AI.

Men det kan man alt sammen læse mere om i bogen.

Den er netop udgivet og kan til og med på lørdag hentes gratis som e-bog i Amazons Kindle format på dette link; herefter må man finde Visa-kortet frem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura