Streaming: Klassiske Neuromancer kommer på Apple TV+

Graham Roland og JD Dillard er instruktørerne bag den kommende serieudgave af William Gibsons klassiske cyberpunk-roman.

Artikel top billede

“Foundation”, “For All Mankind”, “Silo” og “Invasion” er blot nogle eksempler på sci-fi-serier, som Apple TV+ har produceret de seneste år, og der er mere på vej.

For ganske nylig blev det offentliggjort, at streamingtjenesten vil udvide repertoiret med en serieversion af den banebrydende cyberpunkroman “Neuromancer” fra 1984 af amerikansk-canadiske William Gibson.

Bogen anses for et hovedværk indenfor science-fiction, og serieudgaven vil blive instrueret af Graham Roland (“Tom Clancy’s Jack Ryan”) og JD Dillard (“Devotion”, “The Outsider”) og omfatte ti episoder.

Historien handler om super-hackeren Case, der sammen med sin partner, Molly, bliver viklet ind i en tæt kamp mod en hemmelighedsfuld organisation.

Det er stadig ukendt, hvornår “Neuromancer”-serien kommer på gaden eller hvem der spiller hovedrollerne. Så indtil videre er der ikke meget andet at gøre end at vente og se.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS