Streaming: Klassiske Neuromancer kommer på Apple TV+

Graham Roland og JD Dillard er instruktørerne bag den kommende serieudgave af William Gibsons klassiske cyberpunk-roman.

Artikel top billede

“Foundation”, “For All Mankind”, “Silo” og “Invasion” er blot nogle eksempler på sci-fi-serier, som Apple TV+ har produceret de seneste år, og der er mere på vej.

For ganske nylig blev det offentliggjort, at streamingtjenesten vil udvide repertoiret med en serieversion af den banebrydende cyberpunkroman “Neuromancer” fra 1984 af amerikansk-canadiske William Gibson.

Bogen anses for et hovedværk indenfor science-fiction, og serieudgaven vil blive instrueret af Graham Roland (“Tom Clancy’s Jack Ryan”) og JD Dillard (“Devotion”, “The Outsider”) og omfatte ti episoder.

Historien handler om super-hackeren Case, der sammen med sin partner, Molly, bliver viklet ind i en tæt kamp mod en hemmelighedsfuld organisation.

Det er stadig ukendt, hvornår “Neuromancer”-serien kommer på gaden eller hvem der spiller hovedrollerne. Så indtil videre er der ikke meget andet at gøre end at vente og se.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune